Atom w zakładzie przemysłowym – jądrowa technologia wysokotemperaturowa dedykowana przemysłowi chemicznemu
Czym jest technologia HTGR (High Temperature Gas cooled Reactor) i czym różni się ona on znanych nam już wcześniej technologii jądrowych? Czy da się zaimplementować technologię SMR – małych reaktorów jądrowych do wykorzystania ich w przemyśle? Na jakie potrzeby przemysłu chemicznego może ona odpowiedzieć? I w końcu – czy jest bezpieczna?
Implementacja technologii reaktorów wysokotemperaturowych może przynieść przemysłowi chemicznemu ogromne korzyści. Bezpieczne, bezemisyjne i stabilne zasilanie ciepłem i energią jawi się jako ogromna szansa, która odpowie na wiele wyzwań, z którymi musi się dziś mierzyć przemysł. Ma ona pozwolić na dysponowanie przez zakłady chemiczne własnymi źródłami energii, zupełnie uniezależniając się tym samym od zewnętrznych dostawców.
Badania nad rozwojem technologii HTGR prowadzone są w wielu światowych potęgach gospodarczych, a sama technologia uważana jest za jedną z najlepszych opcji spośród różnych dotyczących energetyki jądrowej. Jej istotną przewagą jest to, że poza wytwarzaniem energii elektrycznej generuje także energię w postaci ciepła, co w przypadku przemysłu chemicznego może przynieść dodatkowe korzyści – może zostać wykorzystana w procesach technologicznych czy w produkcji wodoru.
Dzięki kogeneracji jądrowej elektrownia HTGR może być umieszczona w nowych lub istniejących obiektach przemysłowych w celu produkcji energii elektrycznej, ciepła procesowego i pary, zastępując paliwa kopalne.
Bezpieczeństwo
Reaktory w technologii HTGR, w przeciwieństwie do znanych nam reaktorów w dużych elektrowniach jądrowych, pozwalają operować znacznie wyższymi temperaturami. Dzięki swojej konstrukcji, nawet w przypadku awarii reaktor samoistnie się ochładza, niwelując niebezpieczeństwo emisji radioaktywnych substancji. Nie istnieją więc przeciwskazania uniemożliwiające budowę tych reaktorów w bezpośredniej bliskości zakładów chemicznych – wręcz przeciwnie. Użyty do chłodzenia gazowy hel, który w przeciwieństwie do wody nie wchodzi w reakcję chemiczne z innymi substancjami, w związku z czym nie ma także zagrożenia wybuchem reaktora.
O rozwoju technologii HTGR w Polsce, korzyściach jej wdrożenia na skalę komercyjną w zakładach przemysłowych, etapie, na którym znajdują się prace w jej tworzeniu, podczas warsztatu pt. Atom w zakładzie przemysłowym – jądrowa technologia wysokotemperaturowa dedykowana przemysłowi chemicznemu opowiedzą przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), zajmujący się rozwojem tej technologii w Polsce.
Data
- wrz 20 2023
- Zakończone!
Lokalizacja
Warunki udziału w Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”
Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” to druga edycja całodniowych warsztatów, spotkań i pokazów organizowanych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wraz z Partnerami Projektów PIPC (Programu Bezpieczna Chemia i Projektu Chemia 4.0) i współpracującymi podmiotami. Pierwszego dnia (19 września) odbędą się równoległe warsztaty i prelekcje. Wizyta studyjna w Centrum Badawczym ABB Polska oraz wieczorne spotkanie integracyjne zakończą dzień. Drugiego dnia (20 września) planowane jest śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round-table, co zakończy całe wydarzenie.
Udział w wydarzeniu jest limitowany i odpłatny. Rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie: https://rejestracja.pipc.org.pl/rejestracja
- Dla Członków PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 399 zł + VAT.
- Dla przedstawicieli organizacji niezrzeszonych w PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 799 zł + VAT.
Bilet zawiera: - Udział we wszystkich warsztatach i spotkaniach odbywających się w ramach “Workshops&Networking PIPC” 1. dnia wydarzenia (19 września);
- Przerwy kawowe oraz lunch 1. dnia wydarzenia;
- Udział w wieczornej kolacji networkingowej na zakończenie 1. dnia wydarzenia;
- Udział w śniadaniu biznesowym 2. dnia wydarzenia (20 września).
*Organizator nie zapewnia noclegu uczestnikom.
Noclegi
W ramach pakietu konferencyjnego organizator nie zapewnia noclegu.
Rekomendujemy zakwaterowanie w hotelu, w którym odbędzie się wydarzenie – Hotel Novotel City West, ul. Armii Krajowej 11, 30-150 Kraków
Dla uczestników konferencji dostępne są pokoje jedno- i dwuosobowe w następujących cenach:
- jednoosobowy ze śniadaniem – 400,00 zł
- dwuosobowy ze śniadaniem – 450,00 zł
- parking hotelowy – 65,00 zł/doba.
Powyższe ceny noclegów dostępne są tylko do 20 sierpnia. Po tym terminie cena może być wyższa.
W celu zarezerwowania pokoju należy uzupełnić załączony niżej formularz i odesłać bezpośrednio do hotelu, najpóźniej do 20.08.2024, na podany adres email: h3407-sb@accor.com
UWAGA! Liczba pokoi dostępnych w hotelu jest ograniczona. Rekomendujemy dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.