Atom w zakładzie przemysłowym – jądrowa technologia wysokotemperaturowa dedykowana przemysłowi chemicznemu

Czym jest technologia HTGR (High Temperature Gas cooled Reactor) i czym różni się ona on znanych nam już wcześniej technologii jądrowych? Czy da się zaimplementować technologię SMR – małych reaktorów jądrowych do wykorzystania ich w przemyśle? Na jakie potrzeby przemysłu chemicznego może ona odpowiedzieć? I w końcu – czy jest bezpieczna?

Implementacja technologii reaktorów wysokotemperaturowych może przynieść przemysłowi chemicznemu ogromne korzyści. Bezpieczne, bezemisyjne i stabilne zasilanie ciepłem i energią jawi się jako ogromna szansa, która odpowie na wiele wyzwań, z którymi musi się dziś mierzyć przemysł. Ma ona pozwolić na dysponowanie przez zakłady chemiczne własnymi źródłami energii, zupełnie uniezależniając się tym samym od zewnętrznych dostawców.

Badania nad rozwojem technologii HTGR prowadzone są w wielu światowych potęgach gospodarczych, a sama technologia uważana jest za jedną z najlepszych opcji spośród różnych dotyczących energetyki jądrowej. Jej istotną przewagą jest to, że poza wytwarzaniem energii elektrycznej generuje także energię w postaci ciepła, co w przypadku przemysłu chemicznego może przynieść dodatkowe korzyści – może zostać wykorzystana w procesach technologicznych czy w produkcji wodoru.

Dzięki kogeneracji jądrowej elektrownia HTGR może być umieszczona w nowych lub istniejących obiektach przemysłowych w celu produkcji energii elektrycznej, ciepła procesowego i pary, zastępując paliwa kopalne.

Bezpieczeństwo

Reaktory w technologii HTGR, w przeciwieństwie do znanych nam reaktorów w dużych elektrowniach jądrowych, pozwalają operować znacznie wyższymi temperaturami. Dzięki swojej konstrukcji, nawet w przypadku awarii reaktor samoistnie się ochładza, niwelując niebezpieczeństwo emisji radioaktywnych substancji. Nie istnieją więc przeciwskazania uniemożliwiające budowę tych reaktorów w bezpośredniej bliskości zakładów chemicznych – wręcz przeciwnie. Użyty do chłodzenia gazowy hel, który w przeciwieństwie do wody nie wchodzi w reakcję chemiczne z innymi substancjami, w związku z czym nie ma także zagrożenia wybuchem reaktora.

O rozwoju technologii HTGR w Polsce, korzyściach jej wdrożenia na skalę komercyjną w zakładach przemysłowych, etapie, na którym znajdują się prace w jej tworzeniu, podczas warsztatu pt. Atom w zakładzie przemysłowym – jądrowa technologia wysokotemperaturowa dedykowana przemysłowi chemicznemu opowiedzą przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), zajmujący się rozwojem tej technologii w Polsce.

Data

wrz 20 2023
Zakończone!
Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Organizator

Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Email
media@pipc.org.pl

Lokalizacja

Hotel Novotel Katowice
al. Walentego Roździeńskiego 16, 40-202 Katowice

Agenda Workshops & Networking PIPC

W ramach agendy wydarzenia odbędą się następujące warsztaty i spotkania:

Nie odnaleziono wydarzeń!

Noclegi

Hotel Novotel, w którym odbędzie się konferencja dysponuje pulą noclegów dla gości konferencji, jednak jest ona ograniczona.
Rezerwacji można dokonać bezpośrednio w Dziale Rezerwacji Hotelowej tel: 48 32 200 44 50; 48 32 200 44 51; e-mail: H3377-RE@accor.com; H3377-RE1@accor.com; H3377-RE2@accor.com i powołać się na hasło PIPC.
Ceny pokoi 1-osobowych (349 zł – pokój Standard, 399 zł – pokój Superior, 449 zł – pokój Executive). W cenie pokoju wliczone jest śniadanie. Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 15:00, a kończy się o godz. 12:00 dnia następnego.
Parking – wokół hotelu znajduje się płatna strefa parkowania – ok. 250 miejsc. Cena 1 miejsca z uwzględnieniem rabatu to: 6 zł/ godz. lub 40 zł/ doba.

W przypadku braku miejsc w Hotelu Novotel istnieje możliwość rezerwacji pokoi w hotelu o nieco niższym standardzie – Ibis Budget* Hotel na terenie Novotelu w cenie ok 184 zł ze śniadaniem (pokój 1 osobowy).

Partnerzy i Patroni

Lokalizacja

Hotel Novotel Katowice
al. Walentego Roździeńskiego 16, 40-202 Katowice

Data

wrz 20 2023
Zakończone!
Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Organizator

Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Email
media@pipc.org.pl

Do wydarzenia pozostało

Wydarzenie zostało zakończone.