Konieczność uszczelnienia granic, zwiększenie ochrony rynku wspólnotowego, zatrzymanie carbon leakage – z czym musi zmierzyć się branża chemiczna w 2024 roku?
Przemysł chemiczny jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu i całej polskiej gospodarki. Zapewnia ponad 340 tysięcy miejsc pracy, co stawia go w pozycji trzeciego „pracodawcy” w krajowym przemyśle. Przed branżą chemiczną stoją obecnie potężne wyzwania związane z koniecznością implementacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu z jednej strony, z drugiej zaś, walka o konkurencyjność w nieuczciwym wyścigu z państwami spoza Europy. Jaki dla przemysłu chemicznego będzie 2024 rok? Czego oczekuje branża od administracji krajowej i unijnej? Serdecznie zapraszamy do lektury komentarza dr. inż. Tomasza Zielińskiego, Prezesa Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, opublikowanego przez Polską Agencję Prasową w serwisie biznes PAP.
Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić
Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem – ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
— Mamy nadzieję na niezwłoczne zabezpieczenie gospodarki wspólnotowej przed wpływem towarów dumpingujących rynek europejski – zaznaczył Zieliński, dodając, że rynkowi chemicznemu w Europie grozi potężne załamanie w sytuacji, kiedy administracja unijna nie zabezpieczy w należyty sposób granic.
KPO kluczowe dla prawidłowego rozwoju branży
— Z niecierpliwością czekamy na pełne odblokowanie środków z KPO. Z naszej perspektywy to w obecnej chwili kluczowe. KPO, wpisując się w zielone cele UE, koncentruje się na ochronie klimatu i transformacji cyfrowej – czyli dwóch filarach, które są niezbędne do dalszego rozwoju i utrzymania konkurencyjności polskiej branży chemicznej– zaznaczył Zieliński.
Zapraszamy do lektury. Cały materiał dostępny jest na stronie: Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić – PIPC (pap.pl).