Konkurencyjność i dekarbonizacja – branża chemiczna na spotkaniu Polityki Insight w Brukseli
19 listopada 2024 r. w Brukseli odbyła się specjalna debata pod hasłem „Konkurencyjność europejskiego przemysłu – wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE” zorganizowana przez Politykę Insight. W spotkaniu wziął udział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Ważnym punktem były także głosy ekspertów z firm, takich jak BASF i Qemetica oraz organizacji branżowych, które reprezentują interesy przedsiębiorstw przemysłowych, a także reprezentanci think tanków. Dyskusję moderował Bartosz Krzemiński, Starszy analityk ds. gospodarczych, Polityka Insight.
Tematem spotkania była dyskusja na temat wyzwań, przed którymi stoi branża chemiczna, jeden z kluczowych sektorów polskiego i europejskiego przemysłu. Rozmawiano o tym, jak europejski przemysł stara się utrzymać konkurencyjność, jakie innowacje proponuje oraz czego potrzebuje, by tworzyć nowe rozwiązania. Omówiono również postępy w dążeniu do zrównoważonej chemii oraz trudności związane z dekarbonizacją branży chemicznej, a także technologie, które mogą pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych.
– Nie da się ukryć, że sektor chemiczny znajduje się w trudnej sytuacji. Konkurencyjność przemysłu chemicznego wymaga natychmiastowej odbudowy. Mamy do czynienia z istotnym napływem tańszych produktów z poza Europy, co przekłada się na trudne funkcjonowanie firm na rynku europejskim. Dlatego wzmożona presja regulacyjna związana z realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu tylko pogłębia kryzys. W branży chemicznej energia jest jednym z kluczowych elementów. Przemiany w kierunku niskoemisyjnych i stabilnych źródeł energii są trudne i drogie, ale jednak konieczne, by zrealizować cele dekarbonizacji. Mimo to, dla wielu firm, zwłaszcza małych i średnich, dostęp do taniej i stabilnej energii pozostaje wyzwaniem. Bez odpowiednich mechanizmów wsparcia, mniejsze firmy mogą nie wytrzymać presji rosnących kosztów energii i obciążeń regulacyjnych, co znacząco wpłynie na ich stabilność i konkurencyjność – podsumował Prezes Zieliński po debacie w Brukseli.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego w Manifeście Polskiej Chemii podkreśla te kluczowe kwestie, wskazując na potrzebę wsparcia branży w realizacji ambitnych celów związanych zieloną transformacją. Prezydencja Polski w Radzie UE, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025 r. zintensyfikuje działania PIPC związane ze współpracą z administracją krajową i unijną. Tylko dzięki dialogowi oraz wdrożeniu odpowiednich rozwiązań, możliwe będzie zapewnienie stabilności i odbudowy konkurencyjności sektora chemicznego, a także umożliwienie realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Spotkanie z polskimi europosłami
Polska Izba Przemysłu Chemicznego zaprasza na II Debatę Kampanii Polska Chemia, które odbędzie się 4 grudnia 2024 r. o godz. 15.00 w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Spotkanie zorganizowane jest pod hasłem „Polska Chemia w Prezydencji PL – Manifest Polskiej Chemii”. Agenda wydarzenia przewiduje dyskusje nt. założeń i postulatów Polskiej Chemii w Prezydencji Polski w Radzie UE.
Do udziału zostali zaproszeni wszyscy polscy europosłowie, ze szczególnym uwzględnieniem członków Komisji INTRE, ENVI, IMCO i AGRI.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://pipc.org.pl/events/ii-debata-kampanii-polska-chemia-2024-bruksela/