Nowy cennik gazu dla biznesu – rozmowa Prezesa Zarządu PIPC w telewizji Biznes24

 Nowy cennik gazu dla biznesu – rozmowa Prezesa Zarządu PIPC w telewizji Biznes24

O tym jak będą się kształtować ceny gazu z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego rozmawiała red. Natalia Gorzelnik z BIZNES24 tv. Zachęcamy do lektury podsumowania i obejrzenia nagrania.

  • Obniżka cen gazu to bardzo dobry sygnał dla rynku; w takim przemyśle jak chemiczny podstawę tego przemysłu stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 
  • Nowy system wyliczania, także w oparciu o TGE ma dotyczyć tylko i wyłącznie miesiąca kwietnia, a więc biorąc pod uwagę zapowiedzianą już teraz obniżkę cen ze strony PGNiG Orlen, to tak naprawdę widzimy, że skutek będzie tej korekty będzie już odczuwalny w maju. Można powiedzieć z punktu widzenia przełożenia się tego mechanizmu cenowego na odbiorców – na klientów, że tak naprawdę ta korekta cenowa nie będzie specjalnie wysoka.
  • Patrzymy na to, jak długofalowo trend spadkowy w cenie gazu będzie się utrzymywał, ale również na wiele innych elementów, które wpływają na koszty funkcjonowania, zwłaszcza przemysłów energochłonnych.
  • Ceny gazu utrzymujące się – zwłaszcza teraz na początku roku – poniżej 50 euro za megawatogodzinę prognozują, że faktycznie cena gazu będzie naprawdę niezła i atrakcyjna.
  • Jednym z kluczowych elementów w ogóle, który teraz dzisiaj bierzemy pod uwagę jest pogoda. Im cieplejsze dni, im cieplejsza zima, tym mniejsze zapotrzebowanie na na gaz i tym bardziej faktycznie jego ceny zaczną się wyrównywać. Ale z drugiej strony mamy bardzo wysokie ceny uprawnień CO2, które dzisiaj już przez cały czas przekraczają 100 euro, a nawet osiągały momentalnie 105.
  • W przemyśle chemicznym gaz to nie tylko i wyłącznie “cele energetyczne”, to także cele energii elektrycznej, ale także wytwarzanie energii cieplnej do procesów i wykorzystywanie bezpośrednio gazu jako surowca czy w przemyśle chemicznym, czy też w produkcji nawozów mineralnych.

Poniżej pełny zapis rozmowy z Prezesem Zarządu PIPC w Biznes24.

Posty pokrewne