ORLEN mocno stawia na wodór
- Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.
- Koncern, który już teraz wytwarza znaczne ilości wodoru, chce wdrożyć technologie dekarbonizujące produkcję tego paliwa.
- Zaproponowane rozwiązania zostały wysoko ocenione w konkursach, czego efektem jest pozyskanie funduszy na ich realizację.
Grupa ORLEN przygotowuje się do realizacji innowacyjnych projektów, które będą jednym z kamieni milowych w rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Koncern, który już teraz wytwarza znaczne ilości wodoru, chce wdrożyć technologie dekarbonizujące produkcję tego paliwa. Zaproponowane rozwiązania zostały wysoko ocenione w konkursach, czego efektem jest pozyskanie funduszy na ich realizację.
Celem projektu o nazwie „MEGA-SOE” jest opracowanie i wdrożenie wielkoskalowego systemu wytwarzania wodoru wysokiej czystości w oparciu o stałotlenkowe ogniwa elektrochemiczne (ang. SOC – solid oxidecell). Będą mogły one pracować nie tylko w trybie elektrolizera (ang. SOE – solid oxideelectrolyzer), ale także w trybie ogniwa paliwowego
(ang. SOFC – solid oxide fuel cell).
– Wodór nie od dziś nazywany jest paliwem przyszłości. Jego wszechstronność, nisko- lub nawet zeroemisyjność, sprawiają, że może być on jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Uruchomiony wspólnie z Instytutem Energetyki projekt „MEGA-SOE” doskonale wpisuje się w naszą strategię wodorową do 2030 roku. Wspiera m.in. nasz cel, aby blisko połowa produkowanego w Grupie ORLEN wodoru była nisko- i zeroemisyjna. Ma również potencjał badawczo-rozwojowy, a także może pomóc w wykorzystaniu wodoru jako magazynu energii – mówi dr inż. Sylwia Pawlak, Dyrektor ds. Innowacji w PKN ORLEN.
Zachęcamy do lektury pełnej wersji artykułu, który został opublikowany w ostatnim numerze Magazynu Polska Chemia, wydawanym przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.
Cały magazyn do pobrania: https://bit.ly/3oIyagZ