Znamy laureatów Programu BASF „Razem dla Planety”!

 Znamy laureatów Programu BASF „Razem dla Planety”!

18 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Warszawie, uhonorowano laureatów tegorocznej edycji Programu Razem dla Planety. Ta inicjatywa wyróżnia się na tle innych projektów nie tylko w polskim sektorze chemicznym, ale również w całym przemyśle, stanowiąc unikalne przedsięwzięcie bez odpowiednika w kraju. To wyjątkowa platforma, która od ubiegłego roku nie tylko promuje, ale również nagradza najbardziej innowacyjne rozwiązania, produkty i dobre praktyki firm w obszarze zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, dekarbonizacji oraz  innowacji wspierających ochronę środowiska.

Sukces pierwszej edycji programu oraz pozytywne opinie uczestników i laureatów potwierdziły jego ogromny potencjał edukacyjny i inspiracyjny. Tegoroczna edycja przyciągnęła jeszcze większą liczbę firm, a jej zasięg został rozszerzony dzięki zaangażowaniu nowych partnerów i patronów, którzy wzbogacili program swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ale udział w programie to coś o wiele więcej niż rywalizacja i zdobycie prestiżowych nagród. To także możliwość wymiany doświadczeń w gronie firm odpowiedzialnych społecznie. Takie inicjatywy, jak Razem dla Planety, inspirują przedsiębiorstwa do podejmowania kolejnych kroków na rzecz zrównoważonej przyszłości, budując wspólnie świadomość i odpowiedzialność za ochronę środowiska.

Dla BASF ochrona klimatu jest priorytetem, który traktujemy jako nieodzowną część naszej strategii działania. Uważamy, że kluczem do skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatu są innowacyjne rozwiązania, dlatego koncentrujemy się na tworzeniu technologii, które pomagają ograniczyć emisje oraz wspierają przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Program Razem dla Planety to doskonała okazja, by zaangażować naszych partnerów i klientów we wspólną odpowiedzialność za środowisko i promować projekty, które wywierają realny wpływKatarzyna Jedynak, Head of Sales Industrial Chemicals, BASF Polska.

Nowością tegorocznej edycji było badanie praktyk zrównoważonego rozwoju w polskich firmach produkcyjnych, przeprowadzone przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska. Wyniki badania, które zostały zaprezentowane uczestnikom gali, wskazują, że zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce, choć poziom zaangażowania różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Na poziomie deklaratywnym, aż 83% dużych i średnich firm uwzględnia kwestie zrównoważonego rozwoju w swojej działalności, podczas gdy w przypadku małych firm odsetek ten wynosi 72%. Choć takie wyniki mogą sugerować duże zaangażowanie, rzeczywistość jest bardziej złożona.

Podobnie jak w zeszłym roku, zgłoszenia do programu odbywały się w formule online. Następnie zostały one ocenione przez specjalnie powołaną Kapitułę Programu. W jej skład weszli eksperci reprezentujący różnorodne dziedziny:

  • Profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego
  • Profesor Joanna Kulczycka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
  • Maria Andrzejewska – Dyrektor Generalna UNEP GRID Warszawa
  • dr inż. Tomasz Zieliński – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego
  • Agnieszka Ozubko – Dyrektor Działu Rzecznictwa, AHK Polska
  • Grzegorz Semerjak – Dyrektor ds. Technologii i Rozwoju ORLEN Południe S.A.
  • Małgorzata Greszta – Partnerka zarządzająca, CSR Consulting
  • Katarzyna Byczkowska – Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska
  • Agnieszka Łyczak-Szymczyk – Menedżerka ds. Zrównoważonego Rozwoju, BASF Polska

Druga edycja programu “Razem dla Planety” to jeszcze więcej uczestników (37 zgłoszeń) i co  równie bardzo cieszy – ponowne zgłoszenia od firm, które brały udział w pierwszej edycji. Takie dane świadczą o tym, że program nabiera rozpędu, a niektóre firmy przez rok na tyle się rozwinęły, by móc pochwalić się nowymi osiągnięciami na rzeczy oszczędzania zasobów, czy ochrony środowiska. Wiele obecnych na Gali przedstawicieli firm zapowiedziało już swój udział w kolejnej edycji w 2025 do czego mocno zachęcam i zapraszam Agnieszka Łyczak Szymczyk, Sustainability Manager, w BASF Polska.

Wyróżnienia PIPC

Polska Izba Przemysłu Chemicznego zdecydowała się przekazać także wyróżnienia dla trzech firm, które inspirują na polskim rynku ciekawymi rozwiązaniami, w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wyróżnienia Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego podczas gali BASF “Razem dla Planety”.

Bardzo dziękuję za zaproszenie to kapituły i jednocześnie cieszymy się, że jako Polska Izba Przemysłu Chemicznego mogliśmy w tym roku być Partnerami Programu “Razem dla Planety”. Gratuluję również organizatorom za wykreowanie tak istotnego programu. Patrząc nie tylko na liczbę, ale i jakość zgłoszeń w tegorocznej edycji, widać, że to, co reprezentują firmy, ma realny sens. Będziemy się nawzajem wspierać, by przyszły rok był jeszcze lepszy, ponieważ pokazuje to, że nie są to tylko puste słowa, ale konkretne, zrównoważone działaniapowiedział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Statuetki odebrały firmy Chespa, DJChem Chemicals, oraz Stena Recycling.

Laureaci II edycji programu razem dla Planety

Druga edycja “Razem dla Planety” to 37 niezwykle ciekawych zgłoszeń. Bardzo za nie dziękujemy! W tym roku największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria “Promotora Neutralności Klimatycznej”, w której można było pochwalić się inwestycjami w odnawialne źródła energii, strategią zrównoważonego rozwoju, liczeniem śladu węglowego czy współpracą na rzecz badań i rozwoju.

Diamentową Planetę, czyli 1. miejsce w tej kategorii zdobyła firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o – producent miejskich i podmiejskich autobusów. W projekcie Solaris Urbino 18 hydrogen, wspartym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, opracowano zeroemisyjny autobus miejski, którego napęd zasila bezpośrednio wodorowe ogniwo paliwowe. Dzięki temu nie ma potrzeby okresowego doładowywania baterii i budowy infrastruktury (ładowarek) na trasie przejazdu. Prace obejmowały m.in. skonstruowanie optymalnego układu napędowego autobusu wraz z całym układem wodorowym oraz zestawem baterii.

To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie laureatek i laureatów konkursu Razem dla Planety. Jury doceniło codzienny wysiłek wszystkich pracowniczek i pracowników Solarisa, ku zrównoważonej przyszłości. Tytuł Promotora neutralności klimatycznej wzmacnia nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju. Zobowiązuje nas też do podejmowania kolejnych działań redukujących ślad węglowy i upowszechniania ich wśród naszych interesariuszyWeronika Krzywicka-Styzińska ESG Manager, Solaris Bus & Coach Sp. z o.o

Platynowa Planeta (2 miejsce) trafiła do firmy Colliers Poland Sp. z o.o. działającej w branży nieruchomości. Oferuje ona usługi z obniżonym śladem węglowym np. sustainable fitouts, kompleksową usługę dekarbonizacji, strategie dekarbonizacji budynków, jest w trakcie kontraktacji energii w ramach PPA na własne potrzeby

Trzecie miejsce zajęła firma Qemetica Polyurethanes Sp. z o.o. – lider produkcji pianek poliuretanowych w Polsce. 30% energii w zakładzie produkcyjnym pochodzi z odnawialnych źródeł. Firma zainwestowała w mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 400 kW oraz w pompy ciepła. Budynki zostały poddane termomodernizacji.

Doceniona została także działalność firmy Avon Operations Polska SP. Z O.O., do której trafiło wyróżnienie od firmy BASF Polska.

Druga w kolejności kategoria pod względem liczby zgłoszeń to “Mistrz Obiegu Zamkniętego”. Tu, niezależnie od wielkości firmy, mogliśmy przyjrzeć się różnorodnym rozwiązaniom wprowadzonym w zakładach produkcyjnych służącym domykaniu obiegu.

Pierwsze miejsce zajął Flukar Sp. z o.o. To polska firma, zajmująca się oczyszczaniem przepracowanych olei i smarów. 2 miejsce i Platynowa Planeta trafiła do branży budowlanej, reprezentowanej przez firmę Adamietz Sp. z o.o. 3 miejsce i Zieloną Planetę zdobyła firma Sirmax Sp. z o.o. – wiodący producent kompaundów z tworzyw sztucznych.

Dziękujemy firmie BASF za tworzenie wartości dodanej dla biznesu na świecie oraz dla środowiska. Jako firma o wysokiej świadomości proekologicznej doceniamy możliwość pokazania swoich dobrych praktyk, projektów i rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Oby więcej takich inicjatyw.Marek Fajferek, Członek Zarządu  ds. R&D., Flukar Sp. z o.o.

Wybór Kapituły programu w kategorii produktowej, typując Innowatora Roku był poprzedzony długą dyskusją. Zgłoszone tu rozwiązania reprezentują różne dziedziny gospodarki od chemii przemysłowej, poprzez branżę budowlaną aż po kosmetyczną.

I tak 1. miejsce i Diamentowa Planeta trafiła do Bielenda Group S.A. za grupę produktów pod marką tołpa. W recepturach ograniczono ilość surowców do niezbędnych i korzystano z surowców pochodzenia naturalnego oraz z upcyclingu, wykorzystano także proces ekoprojektowania opakowań.

Razem dla Planety to cudowna inicjatywa angażująca łańcuch wartości i z udziałem mnóstwa inspirujących ludzi. Jest to moment, w którym firmy mogą wspólnie celebrować sukcesy dokonane na rzecz zrównoważonego rozwoju, których na co dzień nie mają w pamięci, a moment celebracji jest bardzo ważny i napędza do dalszych działań. Jestem pod wrażeniem organizacji całego wydarzenia, już drugi rok z rzędu, wszystko dopracowane w najmniejszym detalu. Gratulacje dla BASF i wszystkich laureatówPatrycja Zamorska, ESG Manager, Bielenda Group S.A.

W marce tołpa 99% surowców nie jest pochodzenia odzwierzęcego, 99,4% produktów potwierdzonych bez mikroplastiku, 100% produktów bez nanomateriałów, 97,7% oleju palmowego jest RSPO, 99,81% receptur bez silikonów.

Platynowa Planeta, czyli 2. miejsce trafiło do firmy Chespa Sp. z o.o. Nagrodzona innowacja to wodorozcieńczalna farba, która posiada certyfikat kompostowalności. Druk grafiki z użyciem tego rozwiązania odbywa się przy zastosowaniu wodowymywalnych płyt fotopolimerowych awp, które posiadają certyfikat carbon neutral.
Takie rozwiązanie to:

  • zmniejszenie śladu węglowego opakowania  o 12%,
  • zmniejszenie toksyczności na organizmy żywe o 93%
  • zmniejszenie toksyczności na środowisko morskie o 45%

Zielona Planeta, czyli 3. miejsce trafiła do firmy Flukar Sp. z o.o. za innowacyjną technologię do odzysku strumieni węglowodorowych odpadów. Pozyskane innowacyjne bazy surowcowe cechują się unikalnymi właściwościami z zachowaniem konkurencyjności cenowej, co stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzebę rynku związaną z dostępem do technologii oraz produktów pochodzących z selektywnego zagospodarowania odpadów ropopochodnych. Dzięki temu rozwiązaniu udało się  zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (4-krotnie mniejsza emisja CO2eq oleju z regeneracji w porównaniu do oleju produkowanego z ropy naftowej). Wykorzystano także produkty pochodzące z recyklingu (odzysk 70% bazy olejowej).

Ostatnia kategoria – Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP – była przeznaczona dla małych i średnich firm. I tak 1 miejsce i Diamentową Planetę otrzymała firma Troton – zajmując się projektowaniem, produkcją i dystrybucją wyrobów chemicznych dla lakiernictwa samochodowego i szkutnictwa.

Dzięki temu wydarzeniu możemy nie tylko świętować przyznanie nam Diamentowej Planety w kategorii Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP, ale także inspirować się osiągnięciami współlaureatów konkursu. Dzięki takim inicjatywom, jak konkurs “Razem dla Planety” możemy przypominać sobie, jak ważne są świadomość ekologiczna i troska o naszą PlanetęMalwina Napiórska, Specjalista ds. Ochrony Środowiska, Troton.

Drugie miejsce zajęła firma DJChem Chemicals Poland. Firma jest wiodącym liderem technologicznym w produkcji antyutleniaczy i antyozonantów aminowych.

Zielona Planeta i 3 miejsce zajęła firma Kotar – producent materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych w montażu ogrzewania podłogowego.

Więcej o firmach biorących udział w programie oraz o laureatach, ich działalności i nagrodzonych rozwiązaniach można znaleźć na stronie programu: https://razemdlaplanety.eu/

Posty pokrewne