Bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej. Wywiad z dr. inż. Tomaszem Olszewskim, PSI Polska

PSI Polska to firma specjalizująca się w dostarczaniu najwyższej jakości, funkcjonalnego i niezawodnego oprogramowania pozwalającego efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw energii i towarów przedsiębiorstwom przemysłowym. Jakie są największe wyzwania w zapewnieniu bezpieczeństwa sieci przesyłowych i kiedy możemy mówić o realnych zagrożeniach? Jakie technologie pozwalają monitorować i minimalizować straty związane z awariami instalacji? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił dr inż. Tomasz Olszewski, Product Marketing Manager Grid & Energy Management, PSI Polska, w rozmowie z Marcinem Piórkowskim, Senior Ekspertem w Pionie Projektów i Komunikacji w Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Ekspert PSI Polska przybliżył rolę firmy w sektorze przemysłowym, szczególnie w zakresie oprogramowania dla infrastruktury krytycznej. Spółka zapewnia kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorstw zarządzających sieciami rurociągów naftowych, produktowych i gazowych, a także systemy przeznaczone dla dystrybutorów paliw gazowych i płynnych, rafinerii czy zakładów chemicznych. W Polsce systemy Spółki wspierają infrastrukturę krytyczną największych firm odpowiadających za dystrybucję paliw oraz gazu.
Systemy LDS PSI są z powodzeniem wykorzystywane w Polsce na dwóch rurociągach produktowych w celu lokalizacji wycieków, czy kradzieży. Z kolei System Optymalizacji Tłoczeń pracuje w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem i magazynowaniem ropy naftowej i paliw. PSI jest także w trakcie wdrażania systemu SCADA dla Ogólnopolskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Gazu.
W rozmowie podkreślono, że infrastruktura przesyłowa jest narażona na różne zagrożenia w postaci awarii, zagrożeń naturalnych, a także kradzieży. Dlatego kluczowe są precyzyjne i szybkie systemy wykrywania wycieków oraz skuteczne działania minimalizujące potencjalne skutki awarii. Jednym z rozwiązań oferowanych przez PSI Polska jest pakiet PSIpipelines, który łączy różne technologie monitorowania i został zatwierdzony przez niezależnych ekspertów TÜV oraz jest w pełni zgodny z normami branżowymi i międzynarodowymi.
Ekspert zaznaczył również, że PSI wykorzystuje różne technologie sztucznej inteligencji w systemach przeznaczonych dla poszczególnych branż. Podkreślił, że wspierają one użytkowników w optymalizacji, wspierają podejmowanie decyzji, czy długoterminowe planowanie w logistyce, handlu energią, czy zarządzaniu personelem terenowym. Firma rozwija m.in. system PSIlds-ai, bazujący na głębokich sieciach neuronowych. Uczenie maszynowe ma na celu wykorzystanie pozyskanych danych do doskonalenia się, wyszukiwania wzorców i aktualizacji modeli predykcyjnych. Projekt ten był realizowany we współpracy z PGNiG i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zdaniem dr. inż. Tomasza Olszewskiego, aby zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury sieci przesyłowych, systemy LDS, w niedalekiej przyszłości będą musiały w efektywny sposób łączyć ze sobą wiele metod detekcji, opartych zarówno o rozwiązania sprzętowe, tradycyjną analitykę wywodzącą się z mechaniki płynów, jak i rozwiązania ze świata sztucznej inteligencji, takie jak uczenie maszynowe. W ten sposób będą w stanie sprostać zróżnicowanym potrzebom i rosnącym wymaganiom co do parametrów detekcji.
Rozmowa została zrealizowana w ramach Programu Bezpieczna Chemia, prowadzonego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.