Ceny energii, inwestycje i polityka handlowa tematami dyskusji podczas spotkania ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE

Fot. Komisja Europejska
14 marca 2025 r. obyło się spotkanie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE. Wydarzenie odbyło się w formule okrągłego stołu interesariuszy z przedstawicielami Komisji Europejskiej i dotyczyło propozycji zawartych w Clean Industrial Deal oraz Action Plan for Affordable Energy. Dokumenty wyznaczają kluczowe kierunki działań Unii Europejskiej na rzecz wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu. W spotkaniu wzięli udział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Klaudia Kleps, Dyrektor Pionu Rzecznictwa i Legislacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.
Celem spotkania było przedstawienie założeń obu dokumentów oraz zebranie opinii przedstawicieli różnych sektorów przemysłowych w Polsce.
W spotkaniu wzięli udział m.in.:
- Łukasz Koliński – Dyrektor ds. Zielonej Transformacji i Integracji Systemów Energetycznych, DG ENER, Komisja Europejska,
- Joanna Szychowska – Dyrektor ds. Azji, Handlu Cyfrowego i Usług, Inwestycji i Własności Intelektualnej, DG TRADE, Komisja Europejska,
- Jakub Boratyński – Dyrektor ds. Sieci i Zarządzania, DG GROW, Komisja Europejska,
- Marzena Rogalska – Główna Doradczyni ds. Dekarbonizacji Przemysłu, DG CLIMA, Komisja Europejska.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej opowiedzieli o genezie powstania dokumentów Komisji. Punktem wyjścia w ich przygotowywaniu były raporty Enrico Letty oraz Mario Draghiego, które wskazały na konieczność głębokich reform strukturalnych UE. Omówili także plan transformacji przemysłu w kierunku czystej energii, koncentrując się na kilku kluczowych obszarach.

W odniesieniu do wymiaru energetycznego, przedstawiciele Komisji zwrócili uwagę na fakt, że ceny energii w UE nie powróciły do poziomu sprzed kryzysu, co powoduje rosnącą różnicę cenową w porównaniu z innymi regionami świata. Podkreślili dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, szczególnie energii słonecznej, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano 100% wzrost. Zaznaczyli, że produkcja z OZE wpływa na obniżenie cen energii w coraz większej liczbie godzin, co prowadzi do rekordowych lat pod względem ujemnych cen energii elektrycznej w UE. Jednakże, jak zauważyli, brakuje wystarczającego popytu, aby skonsumować całą produkowaną energię, co prowadzi do znaczących wahań cen w zależności od dnia i pory roku. Komisja zamierza zaradzić tej sytuacji poprzez zwiększenie podaży OZE, poprawę efektywności systemu poprzez magazynowanie energii i elastyczność popytu, a także zapewnienie stabilności na rynku gazu.
W kontekście inwestycji, przedstawiciele Komisji podkreślili, że celem jest stworzenie korzystnego otoczenia inwestycyjnego w Europie, aby zapewnić rynki zbytu dla czystych, ale często droższych produktów. W tym celu ma zostać wdrożony m.in. The Industrial Decarbonisation Accelerator Act.
Odnośnie polityki handlowej, przedstawiciele Komisji zaznaczyli, że jest ona kluczowa dla realizacji celów planu. Wspomnieli o niedawno zawartych umowach z innymi krajami w zakresie dywersyfikacji importu oraz o planach koncentracji na umowach sektorowych, szczególnie w zakresie zrównoważonych inwestycji z krajami Afryki Południowej. Celem jest zbudowanie partnerstw na rzecz czystej energii, które umożliwią Europie dostęp do zasobów naturalnych Afryki Południowej i stworzenie czystych łańcuchów wartości.
Aby osiągnąć zielone cele KE, niezbędne jest usunięcie przeszkód, które utrudniają wprowadzanie nowych pomysłów i rozwój wspólnego rynku. Unia Europejska chce zacieśnić współpracę handlową i budować stabilne łańcuchy dostaw surowców, które zwiększą jej potencjał rozwojowy. Chociaż kierunek polityki UE wydaje się jasny, należy wskazać, że brakuje jednak konkretnych wyliczeń oszczędności, metod finansowania i faktycznych rozwiązań. W ich przygotowaniu ważne jest uwzględnienie prognoz ekonomicznych i społecznych. Komisja Europejska podkreśliła potrzebę dialogu z interesariuszami w tym zakresie.