Czy Clean Industrial Deal wystarczy? Ekspert PIPC na ChemTec Poland 2025

 Czy Clean Industrial Deal wystarczy? Ekspert PIPC na ChemTec Poland 2025

13 maja 2025 r. podczas konferencji zorganizowanej przez Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej (IChP) w ramach targów ChemTec Poland 2025 Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego wygłosił prezentację dot. „Clean Industrial Deal – odpowiedź na wyzwania gospodarcze i środowiskowe?”.

Tegoroczna edycja konferencji IChP na targach ChemTec Poland 2025 odbywa się pod hasłem „Zrównoważona przyszłość zaczyna się od chemii” i stanowi okazję do dyskusji o wyzwaniach i szansach dla nowoczesnej chemii, a także o tym, jak nauka i przemysł mogą wspólnie budować innowacyjne, zrównoważone modele rozwoju.

W swoim wystąpieniu otwierającym Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji w PIPC odniósł się zarówno do aktualnych uwarunkowań globalnych, jak również wyzwań stojących przed europejskim i polskim przemysłem chemicznym.

Ekspert PIPC omówił sytuację na światowym rynku chemikaliów, wskazując na nasilającą się presję konkurencyjną ze strony państw azjatyckich oraz coraz większą rolę polityki handlowej w kształtowaniu relacji rynkowych. Podkreślił, że europejski przemysł chemiczny zmaga się obecnie z wieloma barierami: od rosnących kosztów energii, przez przeregulowanie, aż po spadek popytu i wykorzystania mocy produkcyjnych.

Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, podczas wystąpienia na ChemTec Poland 2025.

W tym kontekście wskazał na trudną sytuację polskiego sektora chemicznego, który mimo umiarkowanego wzrostu eksportu, w 2024 r. odnotował deficyt handlowy na poziomie ok. -38,2 mld PLN. Zwrócił także uwagę na spadki produkcji w wybranych podsektorach, takich jak np. wyroby z tworzyw sztucznych i podstawowe chemikalia, oraz na rosnące wyzwania dla zatrudnienia w branży.

Szymon Domagalski przedstawił także ocenę Clean Industrial Deal, zaprezentowanego przez Komisję Europejską w lutym 2025 r. Jak zaznaczył, dokument ten zawiera istotne postulaty w zakresie wsparcia przemysłu energochłonnego oraz rozwoju czystych technologii, lecz nie uwzględnia w pełni skali wyzwań, z jakimi mierzy się europejska i Polska Chemia. Wskazywał na potrzebę oceny wpływu celów polityki energetyczno-klimatycznej, i większego otwarcia na zmianę celów pośrednich, podkreślając że kierunek dekarbonizacji powinien być wyznaczany tak, by jej głównym celem było dążenie do niezależności energetycznej UE i obniżenia cen energii.

Wskazał kluczowe postulaty PIPC, których wdrożenie jest niezbędne, aby zarówno odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe i gospodarcze, a także odbudować konkurencyjność sektora chemicznego.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z Członkami Izby opracowała szczegółowe stanowisko w sprawie Clean Industrial Deal, w którym przedstawia kluczowe postulaty branży. Stanowisko zostało opublikowane tutaj.

Posty pokrewne