Cyberbezpieczeństwo w sektorze chemicznym – nowe obowiązki i wymagania regulacyjne
Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z Kancelarią WKB zapraszają do udziału w warsztacie "Cyberbezpieczeństwo w sektorze chemicznym – nowe obowiązki i wymagania regulacyjne".
Spotkanie odbędzie się 19 września 2024 r. o godz. 12:00 w Novotel City West w Krakowie w ramach Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”.
Tematem warsztatu będzie omówienie proponowanych zmian w ramach nowelizacji ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa (KSC) wynikające z Dyrektywy NIS2. Ta powinna zostać zaimplementowana do 17 października 2024 r., a nowe obowiązki powinny być wdrożone w firmach w okolicach II kwartału 2025 r.
Zmiany prawne wynikające ze zmian w KSC i Dyrektywy NIS2 a sektor chemiczny
Dyrektywa NIS2 (Network and Information Systems Directive 2) to akt prawny, który ustanawia ogólne standardy cyberbezpieczeństwa dla kluczowych jednostek w Unii Europejskiej. Jest to aktualizacja pierwotnej dyrektywy NIS z 2016 r., mająca na celu dostosowanie przepisów do dynamicznie zmieniającego się środowiska cyfrowego i rosnącego zagrożenia cyberatakami. NIS2 wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa dla operatorów usług kluczowych w sektorach takich jak energetyka, bankowość i opieka zdrowotna, obejmując zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.
Dyrektywa NIS2 weszła w życie 16 stycznia 2023 r., a państwa członkowskie mają czas do 17 października 2024 r. na wdrożenie nowych wymagań. Po tym terminie przepisy będą obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Implementacja dyrektywy NIS2 w polskim prawodawstwie nastąpi w drodze nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (projekt ustawy opublikowany został 24 kwietnia 2024 r.) i obowiązywać będzie podmioty m.in. z branży chemicznej.
Dyrektywa NIS2, choć jest głównym impulsem do nowelizacji polskiej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), nie będzie z nią tożsama w kontekście szczegółowego zakresu i sposobu implementacji. Zarówno NIS2, jak i KSC wymagają od przedsiębiorstw wdrożenia skomplikowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji i niekiedy nowych rozwiązań. Polskie firmy muszą być szczególnie przygotowane na wdrożenie konkretów ustawy KSC, co może wymagać głębszej adaptacji i potencjalnie większych inwestycji w infrastrukturę cyberbezpieczeństwa.
Agenda spotkania:
Część 1 - Wprowadzenie
1) Proponowane zmiany w ramach nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC)
2) Harmonogram prac legislacyjnych – nowelizacja KSC. Jak duże zmiany czekają sektor chemiczny?
3) Obowiązek dokonania samooceny – jakie kryteria wpływają na obowiązek stosowania regulacji?
4) Omówienie podmiotów z sektora chemicznego zobowiązanych będą do wdrożenia nowych regulacji
5) Podsumowanie najistotniejszych obowiązków wynikających z Dyrektywy NIS2
6) Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) – najistotniejsze zmiany dla sektora chemicznego
7) Obowiązek wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, klasyfikacja i obsługa incydentów
Część 2 – Jak wdrożyć nowe wymogi regulacyjne?
1) Kary administracyjne za niewdrożenie nowych wymagań i naruszenie poszczególnych wymogów ustawy KSC
2) Plany nadzorcze właściwych organów – czego należy spodziewać się w sektorze chemicznym?
3) Jak przygotować się do nowych wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa? Najważniejsze obszary zmian.
4) Rekomendowany plan wdrożenia przepisów KSC.
5) Terminy wejścia w życie i rekomendowany harmonogram dostosowania do nowych obowiązków.
Prelegent:
Piotr Filipowski, Managing Associate, Zespół Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii WKB
Warunki udziału w Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”
Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” to druga edycja całodniowych warsztatów, spotkań i pokazów organizowanych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wraz z Partnerami Projektów PIPC (Programu Bezpieczna Chemia i Projektu Chemia 4.0) i współpracującymi podmiotami. Pierwszego dnia (19 września) odbędą się równoległe warsztaty i prelekcje. Wizyta studyjna w Centrum Badawczym ABB Polska oraz wieczorne spotkanie integracyjne zakończą dzień. Drugiego dnia (20 września) planowane jest śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round-table, co zakończy całe wydarzenie.
Udział w wydarzeniu jest limitowany i odpłatny. Rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie: https://rejestracja.pipc.org.pl/rejestracja
- Dla Członków PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 399 zł + VAT.
- Dla przedstawicieli organizacji niezrzeszonych w PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 799 zł + VAT.
Bilet zawiera: - Udział we wszystkich warsztatach i spotkaniach odbywających się w ramach “Workshops&Networking PIPC” 1. dnia wydarzenia (19 września);
- Przerwy kawowe oraz lunch 1. dnia wydarzenia;
- Udział w wieczornej kolacji networkingowej na zakończenie 1. dnia wydarzenia;
- Udział w śniadaniu biznesowym 2. dnia wydarzenia (20 września).
*Organizator nie zapewnia noclegu uczestnikom.
Noclegi
W ramach pakietu konferencyjnego organizator nie zapewnia noclegu.
Rekomendujemy zakwaterowanie w hotelu, w którym odbędzie się wydarzenie – Hotel Novotel City West, ul. Armii Krajowej 11, 30-150 Kraków
Dla uczestników konferencji dostępne są pokoje jedno- i dwuosobowe w następujących cenach:
- jednoosobowy ze śniadaniem – 400,00 zł
- dwuosobowy ze śniadaniem – 450,00 zł
- parking hotelowy – 65,00 zł/doba.
Powyższe ceny noclegów dostępne są tylko do 20 sierpnia. Po tym terminie cena może być wyższa.
W celu zarezerwowania pokoju należy uzupełnić załączony niżej formularz i odesłać bezpośrednio do hotelu, najpóźniej do 20.08.2024, na podany adres email: h3407-sb@accor.com
UWAGA! Liczba pokoi dostępnych w hotelu jest ograniczona. Rekomendujemy dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.