Ślad węglowy w branży chemicznej w praktyce

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z Partnerami – Atos Poland i BASF Polska – zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarze poświęconym tematyce liczenia i zarządzania śladem węglowym w branży chemicznej.

Spotkanie odbędzie się 29 lutego 2024 r. w godz. 11:00-13:00 na platformie Zoom Webinar.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Projektu PIPC – Chemia 4.0.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowane działanie nowoczesnego kalkulatora do liczenia śladu węglowego – SCOTT. Narzędzie to stanowi przełom w precyzyjnym mierzeniu i zarządzaniu emisjami CO2, co otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw chemicznych w zakresie realizacji celów środowiskowych. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie obliczyć ślad węglowy produktu chemicznego za pomocą certyfikowanego, skalowalnego, elastycznego narzędzia, uwzględniającego specyfikę produkcji w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym i kosmetycznym.

Dlaczego ślad węglowy?

Zrozumienie i zarządzanie śladem węglowym stało się nieodłącznym elementem odpowiedzialnego biznesu, szczególnie w branży chemicznej. Ślad węglowy, czyli suma emisji gazów cieplarnianych powstających na skutek działalności danej firmy, jest kluczowym wskaźnikiem jej wpływu na środowisko. Poprzez jego dokładne mierzenie, przedsiębiorstwa mogą nie tylko monitorować i ograniczać swój wpływ na zmiany klimatu, ale również identyfikować obszary, gdzie możliwa jest optymalizacja procesów i redukcja kosztów. W czasach, gdy konsument i partner biznesowy oczekują transparentności i odpowiedzialności środowiskowej, zarządzanie śladem węglowym staje się nie tylko obowiązkiem, lecz także przewagą konkurencyjną.

Agenda

11.00 – Otwarcie i wprowadzenie do tematyki webinaru
Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Sustainability Manager, BASF Polska
Marcin Przygudzki, Koordynator Pionu Projektów i Komunikacji, Senior Ekspert, Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Tomasz Radomski, CEO & Head of Sales, ATOS

11.10 - 11.30 – Digital Carbon Accounting - Cyfrowe rozliczanie emisji dwutlenku węgla w BASF 
Alessandro Pistillo, Strategy Director in the Corporate Development Department, BASF

11.30 - 12.15 – „SCOTT w praktyce – korzyści, skalowalność, certyfikaty, proces wdrożeniowy, koszty” 
Michelle Dürksen, Head of Ecoact DACH
Nils Pohlmann, Business Developer & Business Owner PCF Platform

12.15 - 12.35 – „Doświadczenia z narzędziem do liczenia śladu węglowego”
Leticia Rodríguez Basset, Global Circular Tools Specialist, Trinseo

12.35 - 13.00 – Sesja Q&A

13.00 – Podsumowanie i zakończenie webinaru

Prelegenci

Alessandro Pistillo, Strategy Director in the Corporate Development Department, BASF.

W swojej pracy skupia się na rozwiązaniach łączących digitalizację i zrównoważony rozwój. Jest współprzewodniczącym grupy roboczej "GHG Scope 3 Emissions" w ramach inicjatywy "Together for Sustainability", odpowiedzialnej za zaangażowanie interesariuszy, wspieranie standaryzacji i przejrzystości danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych. W czasie swojej ponad 20- letniej kariery w BASF zajmował różne stanowiska w zakresie zarządzania produktem, marketingu, sprzedaży, strategii i inżynierii w Niemczech, Szwajcarii i Chinach. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem.

Michelle Dürksen, Head of Ecoact DACH

Pracuje w biurze w Duesseldorfie prowadząc zespół 20 pracowników - entuzjastów zrównoważonego rozwoju zgodnie z wykładnią “net zero”. Tytuł magistra zarządzania systemami informacyjnymi uzyskała na Uniwersytecie w Paderborn - Niemcy. Certyfikowany doradca klimatyczny (Uniwersytet Cambridge - Wielka Brytania).

Nils Pohlmann, Business Developer & Business Owner PCF Platform

Pracuje w biurze w Mannheim. Ukończył studia na Uniwersytecie w Ludwigshafen nad Renem. Ma ponad 15-sto letnie doświadczenie w cyfryzacji procesów w branży IT. Pracował dla  BASF, Fujitsu, Grupie Freudenberg. Założyciel prywatnej firmy zapewniającej rozwiązania w „chmurze”. Obecnie pracuje w  Atos/Eviden. Pasjonat dekarbonizacji i wspierania firm rozwiązaniami cyfrowymi przybliżającymi je do założeń “net zero”.

Leticia Rodríguez Basset, Global Circular Tools Specialist, Trinseo

Pracuje w holenderskim biurze firmy. Jest odpowiedzialna za wspieranie firmy Trinseo w dążeniu do zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie narzędzi, które pomagają określić ilościowo wpływ wytwarzanych produktów na środowisko oraz poszukiwanie sposobów na ich poprawę.

Tłumaczenie

Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na j. polski.

Warunki udziału

W wydarzeniu mogą wziąć udział reprezentanci wszystkich Członków PIPC, a także klientów Partnera wydarzenia – BASF Polska.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Link do rejestracji: Rejestracja na webinar - Zoom

Do wydarzenia pozostało:

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

lut 29 2024
Zakończone!

Czas

11:00 - 13:00

Lokalizacja

Online