Spotkanie międzyresortowe „PREZYDENCJA CZAS START! BEZPIECZEŃSTWO = KONKURENCYJNOŚĆ. POLSKA CHEMIA W PREZYDENCJI PL”
27 stycznia 2025 r. w godz. 10.30-12.30 w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie odbędzie spotkanie międzyresortowe pod hasłem „PREZYDENCJA CZAS START! BEZPIECZEŃSTWO = KONKURENCYJNOŚĆ. POLSKA CHEMIA W PREZYDENCJI PL”. Organizatorami są Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Wydarzenie stanowi inaugurację szeregu działań PIPC w ramach projektu Polska Chemia w Prezydencji PL.
Spotkanie stanowi okazję do pogłębionej dyskusji między przedstawicielami administracji a reprezentantami branży chemicznej w Polsce. Dotyczyć będzie kluczowych postulatów polskiego przemysłu chemicznego na czas Prezydencji Polski w Radzie UE, w tym aspektów bezpieczeństwa i możliwościach odbudowy konkurencyjności Polskiej Chemii, w kontekście największych wyzwań, z którymi mierzy się polski i europejski przemysł chemiczny.
W spotkaniu uczestniczyć będą ministrowie i przedstawiciele ministerstw kluczowych dla branży chemicznej, a także reprezentanci przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz podmiotów w niej zrzeszonych.
Wybrane zagadnienia do debaty
- Największe wyzwania z jakimi mierzy się polski i europejski przemysł chemiczny.
- Dekarbonizacja i transformacja energetyczna – czy Polska i Europa mogą zachować swoją konkurencyjność, równocześnie się zazieleniając?
- Jak chronić przemysł chemiczny przed nieuczciwą konkurencją państw trzecich?
- Unijne prawo – polskie realia. Jak tworzyć regulacje, które będą wspierać przemysł chemiczny w UE?
- Czy jesteśmy jeszcze w stanie odbudować konkurencyjność europejskiego przemysłu chemicznego?
Konferencja prasowa
Po spotkaniu o godzinie 13:00 odbędzie się przeznaczona dla mediów wspólna konferencja prasowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Prezydencja Polski w Radzie UE
Polski przemysł chemiczny stanowi blisko 1/5 udziału w całym krajowym przemyśle. Jest kluczowym filarem gospodarki, który dostarcza produktów i innowacyjnych rozwiązań dla wielu branż, od produkcji leków, przez rolnictwo, motoryzację, budownictwo, medycynę, aż po nowoczesne technologie. W obliczu globalnych wyzwań, takich jak niestabilność rynków, rosnące koszty surowców i energii, konieczność transformacji energetycznej oraz liczne wymagania regulacyjne, konieczne jest przyjęcie spójnej strategii rozwoju, w której BEZPIECZEŃSTWO i KONKURENCYJNOŚĆ będą wzajemnie się wzmacniać.
Priorytetem staje się zatem zasada BEZPIECZEŃSTWO = KONKURENCYJNOŚĆ, która podkreśla, że trwałe bezpieczeństwo sektora chemicznego jest warunkiem jego globalnej konkurencyjności, a zarazem gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego kraju.
Warunki uczestnictwa
W spotkaniu mogą wziąć udział wyłącznie Członkowie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Obowiązuje limit zaproszeń, dlatego o udziale decyduje kolejność zgłoszeń, a ponadto przewidziane jest jedno miejsce na firmę.
Zgłoszenia, zawierające imię, nazwisko oraz stanowisko osoby uczestniczącej w spotkaniu należy przesłać do 20 stycznia br. do końca dnia na adres sekretariat@pipc.org.pl oraz media@pipc.org.pl. Nie przewidziano możliwości udziału zdalnego.
Po dokonaniu zgłoszenia należy oczekiwać potwierdzenia rejestracji.
Do wydarzenia pozostało:
Inni Organizatorzy
-
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Data
- sty 27 2025
Czas
- 10:30 - 13:30