Święty Graal cyberbezpieczeństwa – jak zminimalizować ryzyko cyberataku?

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z ABB Polska zapraszają do udziału w warsztacie „Święty Graal cyberbezpieczeństwa - jak zminimalizować ryzyko cyberataku?”.

Spotkanie odbędzie się 19 września 2024 r. o godz. 11:00 w Novotel City West w Krakowie w ramach Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”.

Podczas warsztatu omówione zostaną wyniki badań oraz statystyk związanych z cyberbezpieczeństwem przemysłowym, obszary architektury referencyjnej, które zabezpiecza ABB oraz cel tych działań. Ekspert opowie również o odmienności priorytetów dla technologii informatycznej (IT) i technologii operacyjnej (OT). Uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z konkretnymi przykładami działań firmy, które minimalizują ryzyko cyberataków w kontekście Dyrektywy NIS2.

Technologie informatyczne a operacyjne

Zakłady przemysłowe to złożone systemy, w których ważną rolę odgrywają technologie IT (systemy informatyczne) i OT (technologie operacyjne). Integracja tych systemów upraszcza zarządzanie, poprawia wydajność i optymalizuje procesy produkcyjne. IT, obejmujące na przykład oprogramowanie do zarządzania zasobami, i OT, odpowiedzialne za sterowanie maszynami lub procesami, współpracując ze sobą, zwiększają efektywność firmy. Korzyścią takiej integracji jest możliwość centralnego zarządzania danymi i procesami, co prowadzi do wyższej efektywności.

Dodatkowo zintegrowane systemy IT i OT zwiększają także niezawodność i bezpieczeństwo operacji, dzięki lepszej synchronizacji i monitorowaniu urządzeń. Firmy mogą szybciej reagować na awarie i minimalizować przestoje, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości działania przedsiębiorstwa. Taka integracja wspiera również zrównoważone zarządzanie zasobami, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii, co jest istotne w kontekście dążenia do zrównoważonego rozwoju.

Dyrektywa NIS2 – działania ABB

NIS2 dotyczy wszystkich organizacji w UE, przemysłowych i nieprzemysłowych (w tym ich dostawców) w sektorach krytycznych. Dokument opisuje 10 kategorii środków zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, które muszą wdrożyć firmy, a także istotne wymogi w zakresie raportowania.

  1. W ramach analizy ryzyka i polityka bezpieczeństwa systemów informatycznych ABB przeprowadza ocenę ryzyka zgodnie z normą IEC 62443 dla każdego systemu produkcyjnego.
  2. Usprawnione postępowanie w przypadku incydentów- ABB zapewnia narzędzia i usługi, które pomagają wykrywać incydenty i reagować na nie.
  3. Ulepszenia w planowaniu ciągłości działania - firma gwarantuje odpowiednie czasy reakcji oraz pomoc w opracowaniu odpowiednich procedur.
  4. Zgodnie z certyfikatami (ISO/IEC 27001, IEC62443-2-4) i poprzez monitorowanie dostawców ABB zapewnia bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw.
  5. Proces rozwoju firmy bazuje na standardach branżowych i jest potwierdzony certyfikatami.
  6. Zgodnie z politykami i procedurami oceny skuteczności środków zarządzania ryzykiem cybernetycznym ABB pomaga utrzymać bezpieczeństwo na najwyższym poziomie (usługi doradcze).
  7. Podstawowe praktyki higieny cybernetycznej - ABB zwiększa zdolność zespołu do rozpoznawania i zwalczania cyber zagrożeń poprzez prowadzenie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa.
  8. ABB pomaga wdrażać środki kryptograficzne, w tym szyfrowaną komunikację, sygnowane pakiety oprogramowania i bezpieczny zdalny dostęp w celu zabezpieczenia organizacji przed atakami.
  9. W obszarze zasobów ludzkich ABB wspiera w tworzeniu procedur, które promują kulturę cyberbezpieczeństwa i bezpiecznie zarządzają użytkownikami, i kontami.
  10. ABB obsługuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe na poziomie HMI.

Prelegent

Warsztat poprowadzi Konrad Wardziński, Starszy specjalista ds. sprzedaży usług cyfrowych, ABB Polska. Od kilkunastu lat związany z transformacją cyfrową sektora produkcyjnego w Polsce. Przez ten czas doradzał w robotyzacji i automatyzacji setek procesów, przeprowadzając bezpiecznie klientów przez zmianę i wdrażanie nowych rozwiązań. W swojej pracy łączy spojrzenie biznesowe z praktycznym podejściem w realizacji projektów inżynierskich. Absolwent m.in. Akademii Leona Koźmińskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W ABB odpowiada za sprzedaż rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów sterowania.

Data

wrz 19 2024

Warunki udziału w Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”

Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” to druga edycja całodniowych warsztatów, spotkań i pokazów organizowanych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wraz z Partnerami Projektów PIPC (Programu Bezpieczna Chemia i Projektu Chemia 4.0) i współpracującymi podmiotami. Pierwszego dnia (19 września) odbędą się równoległe warsztaty i prelekcje. Wizyta studyjna w Centrum Badawczym ABB Polska oraz wieczorne spotkanie integracyjne zakończą dzień. Drugiego dnia (20 września) planowane jest śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round-table, co zakończy całe wydarzenie.

Udział w wydarzeniu jest limitowany i odpłatny. Rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie: https://rejestracja.pipc.org.pl/rejestracja

  • Dla Członków PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 399 zł + VAT.
  • Dla przedstawicieli organizacji niezrzeszonych w PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 799 zł + VAT.

    Bilet zawiera:

  • Udział we wszystkich warsztatach i spotkaniach odbywających się w ramach “Workshops&Networking PIPC” 1. dnia wydarzenia (19 września);
  • Przerwy kawowe oraz lunch 1. dnia wydarzenia;
  • Udział w wieczornej kolacji networkingowej na zakończenie 1. dnia wydarzenia;
  • Udział w śniadaniu biznesowym 2. dnia wydarzenia (20 września).

    *Organizator nie zapewnia noclegu uczestnikom.

Noclegi

W ramach pakietu konferencyjnego organizator nie zapewnia noclegu.

Rekomendujemy zakwaterowanie w hotelu, w którym odbędzie się wydarzenie – Hotel Novotel City West, ul. Armii Krajowej 11, 30-150 Kraków

Dla uczestników konferencji dostępne są pokoje jedno- i dwuosobowe w następujących cenach:

  • jednoosobowy ze śniadaniem – 400,00 zł
  • dwuosobowy ze śniadaniem – 450,00 zł
  • parking hotelowy – 65,00 zł/doba.

Powyższe ceny noclegów dostępne są tylko do 20 sierpnia. Po tym terminie cena może być wyższa.

W celu zarezerwowania pokoju należy uzupełnić załączony niżej formularz i odesłać bezpośrednio do hotelu, najpóźniej do 20.08.2024, na podany adres email: h3407-sb@accor.com

UWAGA! Liczba pokoi dostępnych w hotelu jest ograniczona. Rekomendujemy dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.