Magazyn Polska Chemia nr 3/2023 – pobierz

 Magazyn Polska Chemia nr 3/2023 – pobierz

Zapraszamy do lektury trzeciego w 2023 roku numeru Magazynu Polska Chemia, czyli publikacji wydawanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego dla jednej z najważniejszych i największych branży tworzących gospodarkę, a więc branży chemicznej.

Niniejsze wydanie otwiera bardzo obszerny przegląd kluczowych aktualności legislacyjnych. Wśród nich znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. bezpiecznych i zrównoważonych chemikaliów, podatku od śladu węglowego (CBAM), regulacji mających wpływ na przyszłość inwestycji energetycznych (energetyka jądrowa, biometan), rozszerzonej odpowiedzialności wytwórców odpadów niebezpiecznych, przepisów na rynku nawozowym i Europejskiego Standardu Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) w ramach ESG.

W kolejnej części szczególnej uwadze polecamy dwa wywiady – pierwszy z nową dyrektorką generalną Dow Polska, Katarzyną Kaczorowską, oraz drugi z dr. Arkadiuszem Sułkiem, prezesem zarządu PROZAP. Rozmowy te są dobrym wstępem do kolejnych tekstów, w których eksperci przedstawiają różne produkty, technologie i podejścia branży chemicznej w ramach zielonej transformacji. Jest to chociażby recykling baterii litowo-jonowych, termoizolacja, silikony czy inwestowanie w ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój.

Zielone rozwiązania to niejedyna ścieżka, którą podążają firmy z branży. Nie można tutaj zapominać o rozwiązaniach służącym bezpieczeństwu oraz cyfryzacji, bez których niemożliwa jest transformacja przemysłu chemicznego, o czym zresztą traktuje Transition Pathway. Warto zatem zagłębić się w lekturę kolejnych artykułów, aby przekonać się, że branża chemiczna działa także na pozostałych polach. Na koniec przygotowaliśmy dla Państwa obszerne podsumowanie jubileuszowego X Kongresu Polska Chemia, który odbył się pod hasłem „Rozwój – Zrównoważoność – Przyszłość”. Tekst sprawozdania uzupełnia fotogaleria z tego wydarzenia, jednak odsyłamy tutaj także na stronę internetową po więcej zdjęć, ale i nagrania wystąpień czy debat.

To tylko niektóre z tematów, które podejmujemy w trzecim tegorocznym numerze Magazynu Polska Chemia. Zapraszamy do lektury!

Posty pokrewne