Nowa publikacja PIPC już dostępna! Pobierz Raport “Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”
Polska Izba Przemysłu Chemicznego ma przyjemność opublikować nową publikację dla branży chemicznej – Raport „Bezpieczna i Cyfrowa Chemia”. Wydanie to stanowi zbiór najważniejszych zagadnień dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa w branży chemicznej, a także aspektów związanych z transformacją cyfrową przemysłu. Publikacja została wydana w ramach wydarzenia Workshops&Networking PIPC – Cyfrowa i Bezpieczna Chemia.
Do przygotowania raportu zaproszono Partnerów, w tym firmy zaangażowane w oba Projekty PIPC, w ramach których powstała niniejsza publikacja – Program Bezpieczna Chemia i Projekt Chemia 4.0 – a także Partnerów Merytorycznych i Patronów Honorowych.
– Program Bezpieczna Chemia i Projekt Chemia 4.0 to wieloletnie Projekty Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, które wpisały się już w tradycję funkcjonowania naszej organizacji. W tę tradycję wpisany jest jednak również stały rozwój, czego efektem jest kolejny raz zorganizowane wydarzenie w innowacyjnej formule Workshops&Networking, a także nowa publikacja, jaką jest Raport Bezpieczna i Cyfrowa Chemia. Cieszymy się i serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom i ekspertom, którzy z tak dużym zaangażowaniem odpowiedzieli na nasze zaproszenie do tej inicjatywy. Projekty PIPC podlegają stałej analizie trendów i ewoluują, aby zarówno wartość merytoryczna, jak formy, w których wiedza jest przekazywana, jeszcze bardziej odpowiadały na potrzeby naszych Członków i całej branży chemicznej w Polsce – powiedział Marcin Przygudzki, Dyrektor Pionu Projektów i Komunikacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.
W pierwszej edycji publikacji zebrano dobre praktyki w zakresie BHP oraz bezpieczeństwa procesowego wiodących przedsiębiorstw chemicznych w Polsce. Dzięki współpracy z partnerami ubezpieczeniowymi zawarto również opracowania dotyczące analizy ryzyka. Nie zabrakło treści dotyczących wyzwań związanych z nowymi technologiami w procesach dekarbonizacji, takich jak elektromobilność i wykorzystanie wodoru. Eksperci dzielą się również kluczowymi rozwiązaniami mającymi na celu zapobieganie wypadkom i przestojom produkcyjnym.
W części poświęconej cyfryzacji poruszono temat sztucznej inteligencji, analizując jej potencjalne zastosowania w obszarze bezpieczeństwa oraz oceniając jej skutki. Omówiono także kluczowe zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Większość opracowań uwzględnia również kontekst legislacyjny, stanowiący punkt wyjścia do dalszych rozważań i propozycji rozwiązań.
Dodatkowo, na podstawie wiarygodnych danych i analiz, eksperci Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego opracowali statystyki i wnioski dotyczące stanu bezpieczeństwa oraz cyfryzacji w przemyśle chemicznym.
To tylko niektóre z tematów, które podejmujemy w pierwszym wydaniu Raportu „Bezpieczna i Cyfrowa Chemia”. Zapraszamy do lektury!