Nowy Magazyn Polska Chemia nr 3/2021 już dostępny!

 Nowy Magazyn Polska Chemia nr 3/2021 już dostępny!

Polecamy Państwa uwadze trzeci w 2021 roku numer Magazynu Polska Chemia, czyli publikacji wydawanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego dla jednej z najważniejszych i największych branży tworzących gospodarkę, a więc branży chemicznej.

Ostatnie tegoroczne wydanie Magazynu jest wyjątkowe, ponieważ jego premiera ma miejsce przy okazji TECHCO Forum, a więc spotkania biznesu odpowiadającego na aktualne trendy, wyzwania legislacyjne i instrumenty finansowania w odniesieniu do trzech projektów: Programu Bezpieczna Chemia, Projektu Chemia 4.0 i Forum Ekologicznego Branży Chemicznej. Więcej o tym wydarzeniu, jak i jego programie, opowiadają w artykule otwierającym przedstawiciele Zespołu PIPC na czele z Prezesem Zarządu PIPC – dr. inż. Tomaszem Zielińskim.

W tym numerze przeczytamy o kluczowych aspektach związanych z zieloną transformacją. Nad projektami wodorowymi pochylają się eksperci PKN ORLEN i Grupy LOTOS. Air Liquide prezentuje technologię spalania w atmosferze tlenu. Nie brakuje także treści o Gospodarce Obiegu Zamkniętego, czemu miejsce poświęcają BASF Polska oraz Clariter. Fundacja Plastics Europe opowiada o założeniach Programu Operation Clean Sweep®. Poza tym polecamy interesujące wywiady z prezesami Grupy Azoty – Tomaszem Hincem i Mostostalu Puławy – Tadeuszem Rybakiem.

W kwestiach legislacyjnych wypowiadają się prawnicy kancelarii zrzeszonych w PIPC – CMS poświęca artykuł tematyce ESG, z kolei DWF pisze o CBAM-ie. Temat ESG i taksonomii UE podejmuje także firma Atmoterm. Szczególnej uwadze polecam tekst Klaudii Kleps, Koordynator Pionu Rzecznictwa i Legislacji, Senior Ekspert w PIPC, która prezentuje plan prac Komisji Europejskiej w 2022 i wskazuje najważniejsze obszary regulacyjne dla przemysłu chemicznego
na najbliższe miesiące. Enel X opowiada o programie Demande Side Response i rekomendacjach dla KE.

W tym numerze nie zabrakło również artykułu przedstawicieli Sieci Badawczej „Łukasiewicz”. Eksperci Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia” przybliżają temat wzrostu znaczenia biosfenoli dla rozwoju tworzyw konstrukcyjnych. Z kolei Amargo prezentuje rozwiązania związane z bezciśnieniowymi zbiornikami z tworzyw termoplastycznych.

Na podzielenie się doświadczeniami dotyczącymi aspektów bezpieczeństwa czy rozwiązań 4.0 jak zawsze można liczyć ze strony spółek: Dräger Polska, Honeywell, Dachser czy StatSoft Polska.

Czytelnicy Magazynu – dzięki JWP Rzecznicy Patentowi – mogą dowiedzieć się o szczegółach dotyczących tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Życzymy udanej lektury!

Magazyn Polska Chemia 3/2021 – pobierz

Posty pokrewne