Podsumowanie posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Techniki w Warszawie
21 listopada 2024 r. w siedzibie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w Warszawie odbyło się Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Techniki PIPC, a także podlegającego jej Forum ds. Ochrony Przeciwpożarowej. Spotkanie prowadził Przewodniczący Komisji – Piotr Grobelny, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Prewencji z PCC Rokita wraz z Koordynatorką Komisji z ramienia PIPC – Aleksandrą Sutryk, Główną Specjalistką ds. Regulacji w Pionie Rzecznictwa i Legislacji.
Podczas posiedzenia omówiono szereg tematów kluczowych dla prac Komisji w tym m.in. stopień zaawansowania działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie metod oznaczania pozostałych odmian krzemionki krystalicznej w kontekście nowelizacji rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ponadto przedstawiono zmiany dotyczące planowania przestrzennego mające wpływ na lokalizację zakładów o podwyższonym ryzyku wystąpienia poważnych awarii przemysłowych. W tym kontekście zwrócono też uwagę na zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, bazy i stacje gazu płynnego, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
Jednym z tematów spotkania były również działania, mające na celu wdrożenie Process Safety Management (PSM) w zakładach przemysłu chemicznego. Członkowie Komisji zwrócili uwagę na wyzwania z tym związane i omówili możliwości działań w ramach PIPC.
Duża część posiedzenia została skupiona wokół kwestii wycofania z użycia pian gaśniczych, zawierających trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO). Problem ograniczonej skuteczności bez fluorowych środków gaśniczych, był wielokrotnie podnoszony przez PIPC podczas przygotowywania ograniczeń dla stosowania kolejnych PFAS (PFCA C9-C14, PFHxA) w ramach rozporządzenia REACH oraz włączania (PFOS, PFOA, PFHxS) do konwencja sztokholmskiej i implementacji tych ograniczeń do unijnego porządku prawnego.
Uczestnicy Komisji podkreślili, że w związku z brakiem równie skutecznych alternatyw dla środków fluorowych, dużym wyzwaniem jest przygotowane ograniczenie dla zakazu stosowania wszystkich PFAS w pianach gaśniczych. Jest to szczególnie istotne w celu zapobiegania poważnym i trudnym do oszacowania zagrożeniom dla zdrowia ludzi i środowiska jakie mogą być związane z pożarami w zakładach produkcyjnych/magazynach w których używane/składowane są chemikalia.
Komisje PIPC
Polska Izba Przemysłu Chemicznego reprezentuje sektor w kontaktach z wieloma grupami interesariuszy. Chroni prawa i interesy Członków oraz gospodarcze i społeczne aspekty ich funkcjonowania. W strukturze PIPC działa 5 komisji tematycznych, w skład których wchodzą Członkowie organizacji i eksperci zewnętrzni.
Kluczowymi zadaniami Komisji jest m.in.: oddziaływanie na kształt prawodawstwa poprzez przygotowywanie opinii i stanowisk do projektów aktów prawnych, wypracowywanie wspólnych interpretacji przepisów prawa, inicjowanie działań interwencyjnych w aspektach ważnych dla funkcjonowania Członków, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.
Jak zapisać się do Komisji i/lub Forów tematycznych PIPC?
– jesteś nowym Członkiem PIPC
Formularz zgłoszeniowy umożliwiający zapisanie się do Komisji otrzymasz mailowo wraz z pozostałymi dokumentami w chwili przystąpienia do Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
– jesteś Członkiem PIPC od dawna
Jeśli nie zgłaszałeś wcześniej chęci zapisu do Komisji, wystarczy, że zgłosisz chęć zapisu mailowo (sekretariat@pipc.org.pl). Prześlemy Ci wszelkie niezbędne informacje i dokumenty zgłoszeniowe.
Wszystkich Członków PIPC zainteresowanych zapisaniem się do Komisji lub uzyskaniem szczegółowych informacji dotyczących planowych posiedzeń, zapraszamy do kontaktu mailowego z Pionem Rzecznictwa i Legislacji Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego: regulacje@pipc.org.pl.