Polska Chemia w europejskich debatach – podsumowanie kluczowych wydarzeń w Brukseli

 Polska Chemia w europejskich debatach – podsumowanie kluczowych wydarzeń w Brukseli

Szymon Domagalski. Radca ds. Regulacji, PIPC, podczas debaty „Competitiveness. Where do we stand & way forward?” Fot. Pracodawcy RP

W dniach 8-10 grudnia 2024 roku w Brukseli odbyły się dwa istotne wydarzenia, podczas których Polska Izba Przemysłu Chemicznego reprezentowała polski przemysł chemiczny na unijnym forum. Spotkania te były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji polskich postulatów oraz dyskusji na temat wyzwań i szans stojących przed europejską gospodarką i sektorem chemicznym.

Dyskusja na temat konkurencyjności

W siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli została zorganizowana debata „Competitiveness. Where do we stand & way forward?”. Organizatorami byli Pracodawcy RP a wydarzenie zgromadziło przedstawicieli europejskiego biznesu, polityków oraz ekspertów gospodarczych. Celem debaty było omówienie kluczowych wyzwań dla konkurencyjności Unii Europejskiej w obliczu zmian regulacyjnych oraz globalnych realiów gospodarczych.

Podczas wydarzenia poruszono m.in. kwestie wynikające z raportu Mario Draghiego, wskazując na:

  • spowolnienie wzrostu gospodarczego UE w porównaniu do USA i Chin,
  • rosnącą zależność energetyczną Europy, widoczną szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego,
  • konieczność zwiększenia produktywności oraz integracji nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja w przemysłach strategicznych.

Debata stanowiła również okazję do dyskusji nad priorytetami europejskiej polityki klimatycznej oraz ich wpływem na konkurencyjność przemysłu. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność równoważenia ambitnych celów klimatycznych z możliwościami gospodarczymi europejskich firm. W trakcie spotkania Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, podkreślił kluczową rolę przemysłu chemicznego jako fundamentu każdego łańcucha wartości. Zaznaczył, że sektor ten jest niezbędny dla budowania strategicznej autonomii oraz wzmocnienia europejskiej gospodarki. 

Debata o bezpieczeństwie: przygotowania do polskiej prezydencji w Radzie UE

Kolejnym wydarzeniem była debata „Bezpieczeństwo Unii Europejskiej w przededniu polskiej prezydencji i nowej kadencji KE”, która odbyła się w Biurze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli. W trakcie spotkania podkreślono, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w 2025 r. będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo – energetyczne, surowcowe, ekonomiczne, żywnościowe i klimatyczne.

Podczas dyskusji podkreślano znaczenie przemysłu w kontekście zapewnienia stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa Europy.

Manifest Polskiej Chemii

Każde z tych wydarzeń podkreślało znaczenie współpracy na poziomie unijnym w zakresie ochrony rynku, transformacji energetycznej oraz wspierania innowacji. Podczas spotkań, Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji w PIPC miał okazję zaprezentować przed uczestnikami Manifest Polskiej Chemii – strategiczny dokumentu, wskazujący kluczowe kierunki działań dla polskiego przemysłu chemicznego.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, jako głos Polskiej Chemii w Europie, konsekwentnie adresuje rozwiązania sprzyjające zarówno bezpieczeństwu, jak i konkurencyjności. Obecność specjalisty PIPC na wydarzeniach, skupiających ekspertów z całego świata to wyraz zaangażowania w budowanie silnego, zrównoważonego sektora chemicznego w Polsce i Europie.

Posty pokrewne