Polska Chemia w Prezydencji PL – czas start!

 Polska Chemia w Prezydencji PL – czas start!

1 stycznia 2025 r. oficjalnie rozpoczęła się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to półroczny okres, w którym wybrane państwo członkowskie pełni rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc posiedzeniom na wszystkich szczeblach Rady oraz reprezentując ją na arenie międzynarodowej. Dla Polski to wyjątkowa okazja, by kształtować kierunek rozwoju Unii Europejskiej. Polska Izba Przemysłu Chemicznego również aktywnie zaangażuje się w liczne inicjatywy, organizując platformy do dyskusji oraz monitorując kluczowe zmiany legislacyjne i publikacje istotne dla polskiego sektora chemicznego.

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest sprawowana po sobie przez państwa członkowskie, które współpracują w grupach po trzy nazywanych triem. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Polska sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie po raz drugi, tym razem w grupie trzech prezydencji z Danią i Cyprem.

Mottem polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 r. jest: „Bezpieczeństwo, Europo!”. W tym czasie Polska skupi się na wspieraniu działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w różnych jego aspektach, takich jak: bezpieczeństwo zewnętrzne, wewnętrzne, informacyjne, ekonomiczne, energetyczne, żywnościowe oraz zdrowotne.

Europa, która jeszcze kilkanaście lat temu była globalnym liderem chemii, musiała ustąpić miejsca dynamicznie rozwijającym się regionom azjatyckim, co sprawiło, że aktualnie branża chemiczna walczy o przetrwanie. Rok 2025 może być jednak punktem zwrotnym i szansą na odbudowę konkurencyjności. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to moment, w którym głos przemysłu chemicznego może wybrzmieć szczególnie wyraźnie. Bezpieczeństwo, będące hasłem polskiej prezydencji w Radzie UE doskonale odzwierciedla priorytety przemysłu chemicznego, który stawia je na równi z konkurencyjnością. Stabilny i konkurencyjny przemysł chemiczny to fundament rozwoju gospodarczego Europy. Sektor chemiczny w Europie stoi dziś przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Rosnący import spoza Europy, rosnące koszty regulacyjne, czy spadek innowacyjności wymagają natychmiastowych działań. Musimy wspólnie, na szczeblu krajowym i europejskim, skoncentrować się na ochronie rynku, wsparciu transformacji energetycznej oraz stworzeniu bardziej sprzyjających warunków regulacyjnych. Tylko w ten sposób europejski przemysł chemiczny będzie mógł skoncentrować się na tym, co najważniejsze – rozwoju innowacyjnych produktów i technologii, które odpowiadają na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne czy zrównoważony rozwój. Realizacja postulatów zawartych w Manifeście Polskiej Chemii opublikowanym przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego jest niezwykle ważna dla przyszłości sektora i całej gospodarki. Kluczowe będzie połączenie polityk ochrony rynku ze wsparciem dla innowacji oraz równoważeniem celów klimatycznych z wymogami konkurencyjności. Bez tego europejski przemysł chemiczny, w tym Polska Chemia, nie będzie w stanie konkurować na globalnym rynku. Wierzymy, że półrocze polskiej prezydencji stanie się impulsem do tych zmian. To moment, by zrozumieć znaczenie przemysłu chemicznego dla przyszłości całego kontynentu i zapewnić mu warunki do dalszego rozwoju – powiedział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Kluczowe inicjatywy KE w pierwsze 100 dni

Jedną z inicjatyw nowej Komisji Europejskiej w pierwszych 100 dniach jej urzędowania będzie wprowadzenie Kompasu Konkurencyjności, mającego odpowiedzieć na wyzwania gospodarcze Unii Europejskiej. Kompas ma opierać się na trzech filarach, które wyłaniają się z raportu Mario Draghiego, wskazującego na potrzebę wzmocnienia europejskiej gospodarki. Pierwszy filar dotyczyć będzie zniwelowania luki innowacyjnej pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi i Chinami poprzez inwestycje w innowacyjność i wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Drugi filar położy nacisk na dekarbonizację, łącząc wzrost gospodarczy z realizacją celów klimatycznych. Trzeci filar skoncentruje się na poprawie bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu zależności Europy od innych państw, co ma zapewnić większą stabilność i odporność na globalne wstrząsy.

Komisja Europejska zapowiedziała również wprowadzenie Clean Industrial Deal (Czystego Ładu Przemysłowego). Inicjatywa ta ma na celu wsparcie transformacji tradycyjnych sektorów przemysłowych w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zachowaniu ich konkurencyjności. Szczególną uwagę poświęcono potrzebom sektora MŚP oraz pracowników, którzy odegrają kluczową rolę w realizacji tego programu.

Działania Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w czasie prezydencji

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, w ramach wieloletniego autorskiego projektu – Kampanii Polska Chemia – przygotowała szereg aktywności mających na celu wzmocnienie i pogłębienie relacji z przedstawicielami administracji publicznej w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE. Wśród nich znajdą się m.in. liczne debaty i seminaria z udziałem przedstawicieli resortów odpowiedzialnych za kwestie związane z branżą chemiczną, organizowane zarówno z inicjatywy PIPC, jak i te, w których eksperci Izby będą aktywnie uczestniczyć, aby adresować kluczowe wyzwania stojące przed sektorem oraz przedstawiać postulaty zawarte m.in. w Manifeście Polskiej Chemii.

Jednym w kluczowych wydarzeń organizowanych przez PIPC w pierwszym kwartale 2025 r. będzie Chemiczne Otwarcie Roku, które odbędzie się 17 marca w Hotelu Renaissance w Warszawie.

Kulminacją aktywności PIPC w okresie prezydencji będzie XII edycja Kongresu Polska Chemia, zaplanowana na 29-30 maja 2025 r. w Centrum Konferencyjnym Fabryczna 13 w Krakowie. Kongres będzie podsumowaniem działań branży chemicznej w czasie prezydencji, a jednocześnie stanowić będzie wprowadzenie do Europejskich Dni Przemysłowych organizowanych przez Komisję Europejską na początku czerwca w Rzeszowie.

Nowe Forum PIPC

Aby zapewnić odpowiednie przygotowanie do poszczególnych spotkań i inicjatyw, PIPC powołało specjalne dedykowane ciało, jakim jest Forum ds. Polskiej Prezydencji w Radzie UE. W skład tego organu wchodzą wszyscy chętni przedstawiciele podmiotów zrzeszonych w Izbie, co pozwala na szeroką reprezentację i uwzględnienie różnorodnych perspektyw. Forum stanowi platformę do dyskusji i współpracy, a także wspiera efektywną realizację celów prezydencji. Więcej informacji na temat Forum ds. Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Zapraszamy do śledzenia kanałów komunikacyjnych Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, a w szczególności strony internetowej PIPC oraz Projektu Kampania Polska Chemia.

Posty pokrewne