Polska naukowczyni wybrana przez PIPC laureatką konkursu Cefic
Z okazji 50-lecia istnienia Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic) przy współudziale Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) odbył się międzynarodowy konkurs dla studentów lub doktorantów z obszaru chemii. Celem postępowania konkursowego było wytypowanie kandydatury młodego naukowca, który zyskał możliwość pracy nad wspólnym projektem w ramach Cefic. Rezultaty działań zostaną zaprezentowane podczas Tygodnia Konwencji Chemiczne w październiku br.
Wśród laureatów międzynarodowego konkursu znalazła się reprezentantka Polski – mgr inż. Dominika Czachor-Jadecka, doktorantka Zakładu Polimerów i Biopolimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Młoda naukowczyni została najpierw wyłoniona w konkursie eliminacyjnym przeprowadzonym przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego w kwietniu br., a następnie doceniona przez Europejską Radę Przemysłu Chemicznego. W efekcie reprezentowała nasz kraj podczas uroczystości jubileuszowych Cefic w Brukseli, wzięła udział w sesji zdjęciowej i kolacji w gronie wybitnych naukowców, laureatów Nagrody Nobla i przedstawicieli Cefic. Doceniona została za dotychczasowe osiągniecia naukowe, takie jak współautorstwo publikacji, patentów oraz udział w licznych projektach z obszaru chemii.
– Chemia zawsze była moim pierwszym wyborem, a od 5 lat swoją pasję realizuję w dziedzinie farb proszkowych. Jestem bardzo wdzięczna za zaproszenie od Cefic i cieszę się, że będę mogła poznać naukowców w moim wieku z całej Europy. Spotkanie młodych naukowców, wybitnych profesorów oraz CEOs i wspólne rozmowy podczas eventu pozwolą na wymianę doświadczeń z chemii. Mam nadzieję, ze po powrocie z Brukseli wrócę z głową pełną pomysłów na nowe badania – takimi słowami mgr inż. Dominika Czachor-Jadecka opisywała możliwość udziału w uroczystości.
30 maja br. w Hotelu Metropole w Brukseli zebrało się 36 najlepszych europejskich profesorów chemii, w tym dwóch laureatów Nagrody Nobla oraz 23 doktorantów z całej Unii Europejskiej. Zebrani odtworzyli zdjęcie z 1927 r. wykonane podczas Międzynarodowej Konferencji Solvay na temat elektronów i fotonów. Słynne na całym świecie zdjęcie przedstawia czołowe postaci ówczesnej kadry naukowej, w tym Marię Skłodowską-Curie i Alberta Einsteina.
Tegoroczne spotkanie upamiętniło 50. rocznicę powstania Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic). Do profesorów i młodych, obiecujących naukowców dołączyło grono dyrektorów generalnych i dyrektorów z zakresu technologii wiodących europejskich producentów chemicznych. Ich celem było wzmocnienie sojuszu między nauką a biznesem – zapewnienie, aby postęp naukowy i innowacje przyczyniły się do realizacji unijnego programu Zielonego Ładu.
– Jestem podekscytowany, że mogę być dziś otoczony przez najlepszych chemików na świecie i niezwykle utalentowanych młodych naukowców. Młode pokolenie, które dziś widzimy, określi przyszłość innowacji chemicznych w Europiem – podkreślił Dr Martin Brudermüller, Przewodniczący Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic) oraz Dyrektor Generalny BASF.
Więcej informacji o uczestnikach i całej konferencji dostępne na stronie: https://cefic.org