Rewizja Rozporządzenia CLP: kluczowe zmiany dla sektora chemicznego

 Rewizja Rozporządzenia CLP: kluczowe zmiany dla sektora chemicznego

20 listopada 2024 r. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2024/2865 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin CLP, zostało opublikowane Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co finalizuje długi proces legislacyjny związany z jego rewizją. W prace nad nią byli zaangażowani również zarówno Eksperci Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, jak i firmy zrzeszone w Izbie.

Unia Europejska od wielu lat należy do czołowych producentów chemikaliów na świecie. W związku z tym podejmuje działania na rzecz zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych chemikaliów, czego efektem jest około 40 regulacji prawnych w tym temacie. Kluczowe znaczenie w tym obszarze mają rozporządzenia CLP oraz REACH, które wzajemnie się uzupełniają i jako akty prawne obowiązują bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE.

Rozporządzenie CLP określa zasady klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji chemicznych oraz mieszanin. Klasyfikacja stanowi podstawę do przekazywania informacji o potencjalnych zagrożeniach. Najczęściej odbywa się to poprzez samoklasyfikację, za którą odpowiadają producenci, importerzy lub dalsi użytkownicy. Proces ten polega na identyfikacji i ocenie danej klasy i kategorii zagrożeń dla konkretnej substancji lub mieszaniny.

Po dokonaniu klasyfikacji konieczne jest poinformowanie użytkowników o zagrożeniach poprzez odpowiednie oznakowanie oraz zapewnienie bezpiecznego opakowania. W kontekście konieczności rewizji CLP zwrócono uwagę, że przepisy zawarte w tym rozporządzeniu nie nadążają za postępem naukowym, technologicznym ani za zmianami na rynku, w tym związanymi z rozwojem handlu online.

Nowe klasy zagrożeń

W ramach pierwszego etapu prac nad rewizją, Komisja Europejska przy­jęła Rozporządzenie delegowane, które wprowadziło nowe klasy zagrożenia dla substan­cji chemicznych i mieszanin. Określono również wymogi dotyczące oznakowania tych substancji, a także odpowiednie kryteria naukowe służące ich identyfikacji.

Przepisy wprowadzone do CLP Rozporządzeniem delegowanym mają zastosowanie do wszystkich substancji i mieszanin chemicznych wprowadzanych do obrotu w UE. Stosuje się je także do substancji czynnych w produktach biobójczych i środkach ochrony roślin.

Kompleksowa rewizja CLP

W ramach etapu drugiego wprowadzono szereg zmian, które dotyczą m.in.:

Zapewnienia większej czytelności etykiet

Tekst na etykiecie być napisany czarnym kolorem na białym tle, a odległość pomiędzy dwoma liniami musi wynosić co najmniej 120% wielkości czcionki. Dodatkowo dopuszcza się stosowanie jedynie jednej łatwo czytelnej czcionki bezszeryfowej, z zachowaniem odpowiednich odstępów.

Grupowania substancji dla celów ujednoliconej klasyfikacji (CLH)

Wprowadzono obowiązkową klasyfikację i oznakowanie zgodnie z zasadami CLP (samodzielna klasyfikacja). W niektórych przypadkach klasyfikacja i oznakowanie niebezpiecznych chemikaliów są zharmonizowane na poziomie europejskim.

Uregulowania substancji zawierających więcej niż jeden składnik (MOCS)

Wprowadzono regulacje dotyczące substancji zawierających więcej niż jeden składnik (MOCS). W przypadku gdy dostępne są dane dotyczące samoistnych składników, substancje zawierające więcej niż jeden składnik należy poddać ocenie i klasyfikacji według tych samych zasad, które obowiązują w odniesieniu do mieszanin.

Aktualizacji etykiet

W przypadku zmiany dotyczącej klasyfikacji lub oznakowania substancji lub mieszaniny, która to zmiana skutkuje dodaniem nowej klasy zagrożenia lub bardziej surowej klasyfikacji lub która wymaga podania na etykiecie nowych informacji uzupełniających zgodnie z art. 25 CLP, dostawca tej substancji lub mieszaniny zapewnia aktualizację etykiety bez zbędnej zwłoki i w każdym razie nie później niż sześć miesięcy od dnia uzyskania przez dostawcę wyników nowej oceny bądź od dnia poinformowania go o tych wynikach.

Green claims i reklamy

Reklama substancji lub mieszaniny sklasyfikowanej jako niebezpieczna nie powinna zawierać takich określeń jak „nietoksyczna”, „nieszkodliwa”, „niezanieczyszczająca”, „ekologiczna” ani innych zwrotów wskazujących, że ta substancja lub mieszanina nie stwarza zagrożenia. Ponadto, dodatkowe informacje uzupełniające mogą być umieszczone na etykiecie wyłącznie pod warunkiem, że nie spowodują trudności w rozpoznaniu elementów etykiety,  będą zawierać dalsze szczegóły oraz nie będą zaprzeczać ani podawać w wątpliwości prawdziwości informacji określonych przez te elementy.

Raport „Zmiany w Rozporządzeniu CLP i ich wpływ na funkcjonowanie branży chemicznej”

Aby pomóc w lepszym zrozumieniu nowych regulacji oraz w przygotowaniach do ich wdrożenia, kancelaria Dentons na zlecenie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego przygotowała raport, który dotyczy wprowadzony zmian w Rozporządzeniu CLP, oraz tego, jak będą wpływać na funkcjonowanie branży chemicznej.

W styczniu 2025 r. PIPC wspólnie z kancelarią Dentons planuje zorganizować webinar poświęcony CLP i nowym obowiązkom wynikającym z jego rewizji. Webinar będzie okazją do szczegółowego omówienia najważniejszych kwestii oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Szczegóły dotyczące webinaru będą przesyłane bliżej daty wydarzenia.  Raport jest udostępniany wyłącznie do użytku Członków PIPC, a jego dystrybucja trafiła do Członków Komisji i Forów PIPC. Aby pobrać tę oraz inne analizy, należy zgłosić się mailowo zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie: https://pipc.org.pl/publikacje/analizy-i-opracowania/.

Posty pokrewne