Wirtualne szkolenia dla obsługi instalacji chemicznych

16 lipca 2021 w siedzibie Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. w czasie konferencji prasowej, przedstawione zostały wyniki pilotażowego wdrożenia innowacyjnych szkoleń dla obsługi instalacji chemicznych, wykorzystujących rzeczywistość wirtualną w systemie vReact firmy AppsBow. Sukces projektu został ogłoszony przez Prezesa Zarządu Puław, Tomasza Hryniewicza.
Pilotażowy projekt szkoleń wirtualnych obejmował przygotowanie idealnie odwzorowanych cyfrowych bliźniaków dwóch ważnych instalacji: bezciśnieniowego zbiornika amoniaku ciekłego o pojemności 15 000 ton wraz z kompresorownią, węzłem schładzania i stacją załadowczo/rozładowczą oraz instalacji syntezy amoniaku.
Dla każdej instalacji zaprogramowano kilka scenariuszy szkoleniowych, obejmujących działania w sytuacjach awaryjnych, przeznaczonych zarówno dla nowych, jak i doświadczonych pracowników.
„Nie ma rozwoju i to nie tylko w biznesie, ale w żadnym aspekcie życia, bez prób, eksperymentów, wychodzenia ze strefy komfortu i zdobywania doświadczenia. Właśnie na tych dwóch filarach – symulacji oraz procedurze – opiera się projekt, którego etap pilotażowy zakończyliśmy właśnie w Grupie Azoty PUŁAWY. Stawianie na nowe technologie i współpracę ze start-upami to już nie mrzonki, lecz nasza codzienna praca, szczególnie jeśli dzięki innowacyjności możemy podnosić kompetencje naszych pracowników, a także dbać o ich bezpieczeństwo”, mówi Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY. „Prace w tym kierunku będą kontynuowane i niewykluczone, że rozszerzymy je na BHP, ochronę przeciwpożarową i przeciwchemiczną”, dodaje prezes Hryniewicz.
„Jako firma specjalizująca się w rozwiązaniach przemysłowych jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z Grupą Azoty PUŁAWY. Zależy nam na dostarczaniu innowacji jako rozwiązań pewnych, gotowych do zastosowania w niebezpiecznym i skomplikowanym środowisku instalacji i całych fabryk. Dokładamy wszelkich starań, by przygotowywane przez nas produkty sprzyjały bezpieczeństwu pracowników, środowiska, jak też zmniejszały koszty szkoleń i przestojów, spowodowanych błędem ludzkim, dzięki lepiej i szybciej wyszkolonej kadrze”, mówi Sebastian Zieliński z firmy AppsBow, która dostarczyła system szkoleń wirtualnych.
O AppsBow
AppsBow to polska firma z branży IT, dostarczająca specjalistyczne systemy szkoleń wirtualnych dla przemysłu, w szczególności dla sektora chemicznego, rafineryjnego, energetycznego i zakładów wytwórczych. Głównym produktem firmy jest system szkoleń w rzeczywistości wirtualnej vReact. Na terenie Polski AppsBow współpracuje z takimi podmiotami jak Grupa Azoty i Grupa Lotos. Poza granicami kraju firma współpracuje z Haas Automation, Primetals Technologies i Pratt&Whitney.
Firma istnieje od 2012 r.
O vReact
vReact to system szkoleń w rzeczywistości wirtualnej, dedykowany sektorowi przemysłowemu. Opiera się on na wysokiej wierności, interaktywnych cyfrowych kopiach instalacji przemysłowych, umożliwiających szkolenie operatorów tak w zakresie codziennych procedur, jak i sytuacji awaryjnych.