Europejskie koncerny szukają partnerstw z tańszymi i mniej doregulowanymi regionami – komentarz Prezesa Zarządu PIPC w sprawie przejęcia Covestro

 Europejskie koncerny szukają partnerstw z tańszymi i mniej doregulowanymi regionami – komentarz Prezesa Zarządu PIPC w sprawie przejęcia Covestro

Jeden z największych niemieckich koncernów w branży chemicznej – Covestro – został przejęty przez koncern z Abu Dhabi, ADNOC. Komentarza w tej sprawie udzielił dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, w rozmowie z red. Agnieszka Łakomą z portalu wGospodarce.pl.

Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego zauważył, że ta transakcja to ważny sygnał dla władz unijnych, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji i wyzwań, z jakimi zmaga się europejski przemysł chemiczny. Covestro to firma operująca nie tylko na rynku europejskim, lecz także rynkach Ameryki Północnej czy Azji, zatem wpływ tej transakcji może być odczuwalny także poza granicami Europy.

– Choć finalnie musimy na efekty poczekać, to jednak wiadomo, że Covestro zyska dostęp do taniego surowca i taniej zielonej energii, gdyż ADNOC ma zarówno możliwości wydobywcze ropy jak i produkcyjne w zakresie źródeł odnawialnych – powiedział Prezes Zieliński.

Według Eksperta sytuacja ta ilustruje, że europejskie koncerny poszukują partnerstw z regionami dysponującymi własnymi zasobami surowców i tańszą energią, które nie są obciążone kosztownymi i skomplikowanymi regulacjami. Choć wpisuje się to w unijną strategię zazieleniania procesów przemysłowych, nie jest to rozwiązanie, które mogłoby przywrócić konkurencyjność całej branży europejskiej.

Prezes Zieliński podkreślił, że w kontekście polityki klimatycznej UE oraz w obliczu narastającej konkurencji z Chin, USA, Bliskiego Wschodu czy Indii, europejski przemysł chemiczny potrzebuje jasnej i spójnej pro-przemysłowej strategii na kolejne lata. Potrzeba jest podjęcia konkretnych działań, zarówno ze strony administracji krajowej, jak i unijnej, aby uratować konkurencyjność i stać się istotną branżą w zakresie innowacji oraz w tworzeniu nowych technologii i produktów. W ramach działań wspierających odbudowę konkurencyjności polskiej branży chemicznej, Polska Izba Przemysłu Chemicznego przygotowała Manifest Polskiej Chemii. Adresatem Manifestu są przedstawiciele administracji krajowej oraz unijnej, szczególnie w zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wiele priorytetów wskazanych w dokumencie ma jednak charakter długoterminowy i praca nad nimi planowana jest w czasie nowej pięcioletniej kadencji Komisji Europejskiej.

Cały artykuł dostępny jest na stronie wGospodarce.pl.

Posty pokrewne