Okrągły Stół “Process Safety Management w polskim przemyśle”

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z PZU LAB zaprasza do udziału w dyskusji w formule okrągłego stołu: "Process Safety Management w polskim przemyśle".

Spotkanie odbędzie się 19 września 2024 r. w godz. 12:00-12:40 w Novotel City West w Krakowie w ramach Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”.

W ramach dyskusji eksperci, w tym liderzy z kluczowych przedsiębiorstw chemicznych, przedstawiciele urzędów i organizacji nadzorujących bezpieczeństwo, oraz strażacy i jednostki ratownicze, podzielą się wyzwaniami i dobrymi praktykami we wdrażaniu PSM w polskim przemyśle.

Ponadto podczas debaty poruszone zostaną pytania dotyczące możliwości budowania przewagi konkurencyjnej wokół bezpieczeństwa procesowego, trudności w implementacji PSM, korzyści z wdrożenia poszczególnych elementów PSM, roli ubezpieczycieli w procesie wdrażania PSM oraz działań, które mogłyby przyspieszyć proces wdrażania PSM w Polsce.

Czym jest bezpieczeństwo procesowe?

Bezpieczeństwo procesowe jest zwykle rozumiane jako prewencja zdarzeń niebezpiecznych z potencjałem katastroficznych skutków spowodowanych uwolnieniami substancji niebezpiecznych np. ze zbiorników procesowych lub rurociągów. Konsekwencje takich zdarzeń mogą oddziaływać negatywnie na środowisko naturalne, finanse firmy, lokalną społeczność czy utratę reputacje. W konsekwencji termin bezpieczeństwo procesowe powinien być rozumiany znacznie szerzej niż tylko bezpieczeństwo realizowanych procesów produkcyjnych, transportowych i magazynowych.

Wdrożenie dobrego programu zarządzania bezpieczeństwem procesowym wiąże się dla przedsiębiorstwa z wieloma korzyściami biznesowymi, do których należą m.in.:

  • zapobieganie wypadkom, które niosą za sobą dodatkowe koszty,
  • utrzymanie poziomu wiarygodności kierownictwa na wysokim poziomie,
  • zapewnienie stabilności biznesu,
  • przeciwdziałanie utracie partnerstw z innymi podmiotami,
  • wyższe marże zysku chronione w krótkim i długim czasie.

Świadomość wagi bezpieczeństwa procesowego i potrzeba dyskusji

Bezpieczeństwo procesowe staje się dziś elementem wpisującym się w działanie całego przedsiębiorstwa, obejmując kluczowe aspekty funkcjonowania całej organizacji takie jak zarządzanie, przywództwo, integracja systemów operacyjnych przedsiębiorstwa, polityka ESG, ciągłość działania czy transfer ryzyka poprzez ubezpieczenie. Bezpieczeństwo procesowe jest zatem przedmiotem zainteresowania, już nie tylko przedsiębiorstw z branży chemicznej i petrochemicznej, ale coraz częściej – po narzędzia PSM sięgają również przedstawiciele innych branż wchodzących w zakres, tzw. infrastruktury krytycznej państwa. Wiele przedsiębiorstw w Polsce wprowadza swoje własne standardy i dobre praktyki, które korespondują z szeroko rozumianym zarządzaniem bezpieczeństwem procesowym.

W dziedzinie bezpieczeństwa procesowego kluczowa jest jednak płaszczyzna do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk inżynierskich promowanych przez światowych ekspertów. Taka dyskusja ma na celu wesprzeć polski przemysł w ocenie ryzyka zarówno przy prowadzeniu procesów produkcyjnych i inwestycyjnych, jak i zapobiegnięciu niepotrzebnych strat finansowych. Dzięki współpracy i koordynacji działań między różnymi podmiotami można osiągnąć większą efektywność w zapobieganiu wypadkom i minimalizowaniu ich skutków.

Wykład wprowadzający 

Bezpośrednio przed dyskusją odbędzie się wykład eksperta Philipa Divera, inżyniera chemika z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, obecnie pracującego jako inżynier oceny ryzyka w towarzystwie ubezpieczeniowym AIG. Wykład będzie poświęcony implementacji bezpieczeństwa procesowego w zakładach i jego wpływie na ciągłość działania biznesu, analizie przyczyn awarii i możliwym działaniom zapobiegawczym.

Dla kogo dedykowane jest spotkanie?

Spotkanie jest adresowane do szerokiego grona profesjonalistów, w tym:

  • Decydenci i liderzy z przemysłu chemicznego – w tym dyrektorzy ds. operacji i produkcji, szefowie ds. bezpieczeństwa procesowego, dyrektorzy techniczni, dyrektorzy ds. ESG, liderzy ds. integracji systemów operacyjnych, oraz menadżerowie ds. utrzymania ruchu i kontroli. Są to osoby, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości działania i implementacji bezpieczeństwa procesowego w ich organizacjach.
  • Przedstawiciele urzędów i organizacji nadzorujących bezpieczeństwo – w tym liderzy i eksperci z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP), Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz innych kluczowych agencji i instytucji publicznych zajmujących się regulacjami, nadzorem i wsparciem w dziedzinie bezpieczeństwa przemysłowego.
  • Strażacy i jednostki ratownicze – specjaliści z pierwszej linii odpowiedzi, którzy są niezbędni w przypadkach awarii i wypadków chemicznych.

Moderator dyskusji:

Marcin Ogniewski, Wiceprezes Zarządu PZU LAB S.A.

Data

wrz 19 2024

Warunki udziału w Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”

Workshops & Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” to druga edycja całodniowych warsztatów, spotkań i pokazów organizowanych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wraz z Partnerami Projektów PIPC (Programu Bezpieczna Chemia i Projektu Chemia 4.0) i współpracującymi podmiotami. Pierwszego dnia (19 września) odbędą się równoległe warsztaty i prelekcje. Wizyta studyjna w Centrum Badawczym ABB Polska oraz wieczorne spotkanie integracyjne zakończą dzień. Drugiego dnia (20 września) planowane jest śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round-table, co zakończy całe wydarzenie.

Udział w wydarzeniu jest limitowany i odpłatny. Rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie: https://rejestracja.pipc.org.pl/rejestracja

  • Dla Członków PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 399 zł + VAT.
  • Dla przedstawicieli organizacji niezrzeszonych w PIPC udział w wydarzeniu kosztuje 799 zł + VAT.

    Bilet zawiera:

  • Udział we wszystkich warsztatach i spotkaniach odbywających się w ramach “Workshops&Networking PIPC” 1. dnia wydarzenia (19 września);
  • Przerwy kawowe oraz lunch 1. dnia wydarzenia;
  • Udział w wieczornej kolacji networkingowej na zakończenie 1. dnia wydarzenia;
  • Udział w śniadaniu biznesowym 2. dnia wydarzenia (20 września).

    *Organizator nie zapewnia noclegu uczestnikom.

Noclegi

W ramach pakietu konferencyjnego organizator nie zapewnia noclegu.

Rekomendujemy zakwaterowanie w hotelu, w którym odbędzie się wydarzenie – Hotel Novotel City West, ul. Armii Krajowej 11, 30-150 Kraków

Dla uczestników konferencji dostępne są pokoje jedno- i dwuosobowe w następujących cenach:

  • jednoosobowy ze śniadaniem – 400,00 zł
  • dwuosobowy ze śniadaniem – 450,00 zł
  • parking hotelowy – 65,00 zł/doba.

Powyższe ceny noclegów dostępne są tylko do 20 sierpnia. Po tym terminie cena może być wyższa.

W celu zarezerwowania pokoju należy uzupełnić załączony niżej formularz i odesłać bezpośrednio do hotelu, najpóźniej do 20.08.2024, na podany adres email: h3407-sb@accor.com

UWAGA! Liczba pokoi dostępnych w hotelu jest ograniczona. Rekomendujemy dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.