Nowelizacja przepisów dotyczących linii bezpośrednich – szansa na elastyczny dostęp do tańszej energii?

 Nowelizacja przepisów dotyczących linii bezpośrednich – szansa na elastyczny dostęp do tańszej energii?

Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Tomasza Elżbieciaka pt. „Jest megawat do produkcji czekolady. Czy będą gigawaty dla przemysłu ciężkiego?”, opublikowanego na portalu Wysokie Napięcie. Tekst dotyczy znowelizowanych regulacji w Prawie Energetycznym, dotyczących elektroenergetycznych linii bezpośrednich. W artykule znalazł się  komentarz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Poniżej publikujemy fragmenty tekstu.

Przepisy dotyczące budowy linii bezpośrednich zostały zliberalizowane dzięki nowelizacji Prawa energetycznego, która weszła w życie na początku września 2023 r. Wcześniejsze brzmienie przepisów sprawiało, że to rozwiązanie w praktyce było „martwe”, gdyż przeznaczone tylko dla odbiorców trwale odłączonych od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, w stanowisku przesłanym redakcji Wysokiego Napięcia, podkreśliła, że uregulowanie tematu linii bezpośrednich „było i jest przedmiotem szerokiego zainteresowania”.

Wskazała przy tym, że przepisy zostały uproszczone, a na ocenę ich działania może być jeszcze za wcześnie. Jednocześnie dyplomatycznie dała też do zrozumienia, że mogłyby one być lepsze.

Choć samo wprowadzenie regulacji do polskiego systemu prawnego należy ocenić in plus, nie można wykluczyć, że regulacja w obecnym kształcie mogłaby zostać zmieniona, by w jeszcze lepszym stopniu odpowiadać potrzebom rynkowym. W ocenie PIPC linie bezpośrednie mogą odegrać rolę w transformacji energetyczno-klimatycznej polskiej branży chemicznej i zapewnić elastyczny dostęp do tańszej energii, co jest kluczowe zwłaszcza dla działalności energochłonnych gałęzi przemysłu, wśród których jest polska chemia – czytamy w stanowisku.

Zachęcamy do lektury. Cały artykuł dostępny jest na stronie: Jest megawat do produkcji czekolady. Czy będą gigawaty dla przemysłu ciężkiego? – WysokieNapiecie.pl. 

Posty pokrewne