Polska Izba Przemysłu Chemicznego dołączyła do ECRN

27 lutego 2025 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN), podczas którego Polska Izba Przemysłu Chemicznego została oficjalnie przyjęta do grona członków ECRN, w charakterze Affiliated Member.
Podczas spotkania Folco Ciulli, Dyrektor Wykonawczy, ECRN, wyraził uznanie dla dotychczasowego wkładu polskich przedstawicieli w działalność organizacji i podkreślił znaczenie ich zaangażowania w ubiegłoroczne wydarzenia ECRN.
W poprzednich latach PIPC wielokrotnie współpracowała z ECRN, angażując się w liczne inicjatywy, projekty i wydarzenia poprzez ścisłe partnerstwo z Samorządem Województwa Mazowieckiego, które jest członkiem ECRN od 2010 r. Wcześniejsza współpraca przyczyniła się do zacieśnienia relacji i wspólnego działania na rzecz rozwoju przemysłu chemicznego w regionie. Dzięki członkostwu PIPC w ECRN głos polskiej branży chemicznej będzie mógł być jeszcze bardziej słyszalny podczas kształtowania polityki przemysłowej na szczeblu europejskim, a także możliwe będzie dalsze nawiązywanie współpracy z kolejnymi kluczowymi interesariuszami w Europie.
ECRN, we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego, na podstawie Manifestu Polskiej Chemii opracowanego przez Izbę przygotowała swój position paper „Przyszłość europejskiego przemysłu chemicznego”.
– Jako Polska Izba Przemysłu Chemicznego dziękujemy ECRN za możliwość dołączenia do grona członków. To dla nas kolejny krok w rozwoju organizacji, który umożliwi jeszcze efektywniejsze działania na rzecz polskiej branży chemicznej. Wierzymy, że dzięki współpracy i wymianie doświadczeń z europejskimi partnerami, będziemy mogli jeszcze skuteczniej reprezentować interesy naszych członków na arenie międzynarodowej. W obecnych, dynamicznie zmieniających się realiach rynkowych, wspólne działania są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności polskiego i europejskiego przemysłu chemicznego. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z ECRN przyniesie wymierne korzyści dla całej branży – skomentował dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego po wydarzeniu.
Europejska Sieć Regionów Chemicznych zrzesza europejskie regiony, w których przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym, wzroście i zatrudnieniu. Poprzez wspieranie współpracy międzyregionalnej, rozwój polityki oraz udział w europejskich projektach, sieć dąży do wzmocnienia regionalnego wymiaru w unijnej agendzie polityki chemicznej, aby tworzyć nowoczesne i zrównoważone łańcuchy wartości w Europie.