Prezes Zarządu PIPC: Sytuacja, z którą dziś mierzy się przemysł chemiczny, jest bez precedensu

 Prezes Zarządu PIPC: Sytuacja, z którą dziś mierzy się przemysł chemiczny, jest bez precedensu

Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego udzielił wywiadu red. Agnieszce Zielińskiej z portalu money.pl. W rozmowie mówił m.in. o kryzysie energetycznym i jego wpływie na sektor chemiczny, wyzwaniach stojących przed branżą, a także o roli, jaką odgrywa “chemia” w funkcjonowaniu całej gospodarki.

  • Sytuacja, z którą dziś mierzy się przemysł chemiczny, jest bez precedensu. W ciągu niespełna roku, ceny gazu aż trzy razy gwałtownie wzrosły. Z tego powodu firmom jest dziś trudno cokolwiek planować nie tylko w perspektywie miesięcy, ale nawet lat.

  • Obecnie ceny gazu ziemnego znacząco spadły. W ostatnich dniach kształtowały się na poziomie około i nieco ponad 100 euro za megawatogodzinę. Tymczasem pod koniec wakacji tego roku, gdy doszło do ograniczeń w produkcji, ceny gazu na rynku dochodziły do poziomu prawie 350 euro za megawatogodzinę. Obecnie mamy więc prawie 2,5-krotny spadek cen, co przekłada się także na opłacalność produkcji. Mamy więc nadzieję, że cena gazu będzie utrzymywać się w trendzie spadkowym.

  • W naszych rozmowach z przedstawicielami rządu zawsze wskazujemy na fakt, że nasza branża jest strategiczna i ma bezpośredni wpływ na całą gospodarkę. Poza tym przemysł chemiczny z uwagi na swoją skalę, złożoność i fakt, że jest strategicznym sektorem z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, nie może być, co chwila poddawany nagłym zmianom, pewne procesy nie mogą być nagle wyłączane i za chwilę, włączane.

  • Specyfika i ciągłość reakcji chemicznych, które niekiedy prowadzone są 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, bardzo to utrudnia. Dlatego nie można ich tak nagle zatrzymać — to są skomplikowane i złożone procesy, a takie działania generują ogromne koszty. To także duże ryzyka technologiczne i wpływ na łańcuchy produktów.

  • W przyszłości dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie emisyjności w energetyce, jednak bez inwestycji w odnawialne źródła energii i zmiany przyzwyczajeń konsumentów, trudno będzie te cele osiągnąć.

  • Wodór będzie mieć ważny wkład w nowy model energetyki. To nowy surowiec zarówno procesowy, jak i energetyczny. Polska produkuje rocznie ponad 1 mln ton wodoru, co stanowi około jedną dziesiątą całkowitej europejskiej produkcji.
    Głównym producentem wodoru jest właśnie przemysł chemiczny i ta branża, także w Polsce, będzie ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem rewolucji wodorowej i odegra kluczową rolę w skutecznym wdrażaniu wodorowych technologii.

Zachęcamy do lektury całej rozmowy w serwisie money.pl.

Posty pokrewne