Przemysł chemiczny – balans między rozwojem a zrównoważonością. Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu PIPC, w Comparic24.tv

 Przemysł chemiczny – balans między rozwojem a zrównoważonością. Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu PIPC, w Comparic24.tv

Dr inż. Tomasz Zieliński był gościem programu REACH4 biznes w Comparic24.tv, w którym w kontekście odbywającego się w czerwcu X Kongresu Polska Chemia mówił o kluczowych wyzwaniach stojących przed przemysłem chemicznym w Polsce. W rozmowie z redaktorem Krzysztofem Kamińskim poruszone zostały tematy dotyczące wpływu regulacji prawnych na sektor chemiczny, celów związanych z zieloną transformacją, a także zrównoważonej logistyki i zachowania bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw. Przedstawiamy fragmenty wywiadu i zachęcamy do obejrzenia całego nagrania, które znajduje się na kanale REACH4 biznes, ComparicTV.

O sytuacji branży chemicznej w kontekście zmieniających się regulacji prawnych

Zmieniające się regulacje prawne to dzisiaj jeden z kluczowych tematów, kształtujący obecny i przyszły rozwój branży chemicznej. Regulacje, zarówno te unijne, jak i te krajowe, przede wszystkim wyznaczają ambitne cele do osiągnięcia w stosunkowo krótkim czasie. Sam Europejski Zielony Ład to składowa elementów, które liczone są w dziesiątkach polityk i dyrektyw. Regulują one nie tylko to, w jaki sposób ma funkcjonować przemysł, lecz także, w jaki sposób ma realizować procesy inwestycyjne, produkować wyroby i finalnie z nich korzystać. Jak podkreślił Prezes Zieliński w rozmowie, to właśnie powoduje, że chemia, która jest właściwie w każdym produkcie, z którego korzystamy codziennie i bez którego często nie jesteśmy w stanie się obejść, jest najbardziej doregulowanym sektorem przemysłu.

O konkurencyjności branży chemicznej w kontekście celów zielonej transformacji

Branża chemiczna ma potężne przełożenie na funkcjonowanie całej gospodarki. Ponadto jest to sektor globalny, ściśle uzależniony od zawirowań na rynkach światowych. Polska Chemia czytajmy również jako „Europejska Chemia” potrzebuje wsparcia i dialogu z administracją, aby zapewnić konkurencyjność na rynku globalnym, która dzisiaj jest zagrożona ze względu na potężny wpływ krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin.

Transformacja Polskiej Chemii jest niezbędna. Ponadto, jeśli branża chce zachować konkurencyjność i nie wypaść z wyścigu o rynek, musi już teraz podejmować zdecydowane działania. Organizowany corocznie przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego Kongres Polska Chemia to idealne miejsce do tego, żeby szukać rozwiązań na to, w jaki sposób branża chemiczna może faktycznie realizować postawione przed nią cele, jakie trendy wynikają z jej rozwoju.

X Kongres Polska Chemia już za nami. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem przebiegu wydarzenia, w którym zebraliśmy najważniejsze wnioski płynące z debat, rozmów oraz wystąpień w ramach sześciu obszarów tematycznych: inwestycje i finansowanie, energia przyszłości, cyrkularny przemysł, zrównoważona logistyka, bezpieczna fabryka przyszłości i ludzie dla chemii.

Prezes Zieliński zaznaczył także, że hasło tegorocznego Kongresu Polska Chemia „Rozwój – Zrównoważoność – Przyszłość” zawiera wszystkie elementy, które dzisiaj są wymagane i potrzebne z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania branży chemicznej. Chemia poprzez rozwój, a jednocześnie dążenie do zrównoważoności, chce dostarczać społeczeństwom jak najlepsze jakościowo produkty przy jak najmniejszym wpływie na środowisko.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu, który znajduje się na kanale REACH4 biznes, ComparicTV.

Posty pokrewne