Przemysł chemiczny – balans między rozwojem a zrównoważonością. Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu PIPC, w Comparic24.tv
Dr inż. Tomasz Zieliński był gościem programu REACH4 biznes w Comparic24.tv, w którym w kontekście odbywającego się w czerwcu X Kongresu Polska Chemia mówił o kluczowych wyzwaniach stojących przed przemysłem chemicznym w Polsce. W rozmowie z redaktorem Krzysztofem Kamińskim poruszone zostały tematy dotyczące wpływu regulacji prawnych na sektor chemiczny, celów związanych z zieloną transformacją, a także zrównoważonej logistyki i zachowania bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw. Przedstawiamy fragmenty wywiadu i zachęcamy do obejrzenia całego nagrania, które znajduje się na kanale REACH4 biznes, ComparicTV.
O sytuacji branży chemicznej w kontekście zmieniających się regulacji prawnych
Zmieniające się regulacje prawne to dzisiaj jeden z kluczowych tematów, kształtujący obecny i przyszły rozwój branży chemicznej. Regulacje, zarówno te unijne, jak i te krajowe, przede wszystkim wyznaczają ambitne cele do osiągnięcia w stosunkowo krótkim czasie. Sam Europejski Zielony Ład to składowa elementów, które liczone są w dziesiątkach polityk i dyrektyw. Regulują one nie tylko to, w jaki sposób ma funkcjonować przemysł, lecz także, w jaki sposób ma realizować procesy inwestycyjne, produkować wyroby i finalnie z nich korzystać. Jak podkreślił Prezes Zieliński w rozmowie, to właśnie powoduje, że chemia, która jest właściwie w każdym produkcie, z którego korzystamy codziennie i bez którego często nie jesteśmy w stanie się obejść, jest najbardziej doregulowanym sektorem przemysłu.
O konkurencyjności branży chemicznej w kontekście celów zielonej transformacji
Branża chemiczna ma potężne przełożenie na funkcjonowanie całej gospodarki. Ponadto jest to sektor globalny, ściśle uzależniony od zawirowań na rynkach światowych. Polska Chemia – czytajmy również jako „Europejska Chemia” – potrzebuje wsparcia i dialogu z administracją, aby zapewnić konkurencyjność na rynku globalnym, która dzisiaj jest zagrożona ze względu na potężny wpływ krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin.
Transformacja Polskiej Chemii jest niezbędna. Ponadto, jeśli branża chce zachować konkurencyjność i nie wypaść z wyścigu o rynek, musi już teraz podejmować zdecydowane działania. Organizowany corocznie przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego Kongres Polska Chemia to idealne miejsce do tego, żeby szukać rozwiązań na to, w jaki sposób branża chemiczna może faktycznie realizować postawione przed nią cele, jakie trendy wynikają z jej rozwoju.
X Kongres Polska Chemia już za nami. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem przebiegu wydarzenia, w którym zebraliśmy najważniejsze wnioski płynące z debat, rozmów oraz wystąpień w ramach sześciu obszarów tematycznych: inwestycje i finansowanie, energia przyszłości, cyrkularny przemysł, zrównoważona logistyka, bezpieczna fabryka przyszłości i ludzie dla chemii.
Prezes Zieliński zaznaczył także, że hasło tegorocznego Kongresu Polska Chemia „Rozwój – Zrównoważoność – Przyszłość” zawiera wszystkie elementy, które dzisiaj są wymagane i potrzebne z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania branży chemicznej. Chemia poprzez rozwój, a jednocześnie dążenie do zrównoważoności, chce dostarczać społeczeństwom jak najlepsze jakościowo produkty przy jak najmniejszym wpływie na środowisko.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu, który znajduje się na kanale REACH4 biznes, ComparicTV.