Przemysłowa sztuczna inteligencja: Jakie przyniesie zmiany i korzyści?
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) sprawia, że stoimy u progu wkroczenia w erę przemysłu 5.0. Choć wiele mówi się o zagrożeniach, to w praktyce wykorzystanie technologii AI może przynieść wiele korzyści: od zwiększenia efektywności energetycznej po nową jakość w utrzymaniu ruchu. Wszystko za sprawą wsparcia w analizie danych, co pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji, zapobiegających m.in. awariom i przestojom.
W dynamicznie zmieniającym się świecie przemysłu cyfryzacja staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu. Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja była traktowana jako kolejna niedojrzała technologia, za to dziś jest to rozwiązanie, na które zwrócone są oczy całego świata. Priorytety i cele biznesowe, które wcześniej napędziły rozwój Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), ukazują prawdziwy potencjał tej rewolucji cyfrowej.
Eksperci firmy ABB zapowiadają, że wdrożenie AI usprawni eksploatację oraz umożliwi holistyczne zarządzanie aktywami i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów. To nie tylko zmieni procesy biznesowe, ale również przyniesie nowe możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju, operacyjnej doskonałości i optymalizacji.
W praktyce oznacza to, że organizacje, które szybciej wyjdą poza etap koncepcji oraz zaangażują się we wdrożenie przemysłowej sztucznej inteligencji i aplikacji IIoT, nie tylko zwiększą swoją konkurencyjność, ale także przystosują się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego.
Klucz do sukcesu? Jeszcze więcej wartości z danych
Potęga sztucznej inteligencji tkwi bowiem w jej zdolności do analizy ogromnych ilości danych, generowanych m.in. przez urządzenia i systemy w zakładach przemysłowych. Obecnie większość z tych informacji nie jest skutecznie wykorzystywana. By to zmienić, AI dla przemysłu rozwija się w dwóch kluczowych kategoriach: sztucznej inteligencji analitycznej i sztucznej inteligencji generatywnej (GenAI).
Pierwszy rodzaj AI obejmuje uczenie maszynowe, umożliwiające przetwarzanie danych, analizę wzorców i podejmowanie decyzji na podstawie historii danych. To kluczowe narzędzie do prognozowania, optymalizacji procesów i zarządzania aktywami. Z kolei, GenAI koncentruje się na generowaniu treści, takich jak: teksty czy obrazy. Zastosowanie GenAI, podobnie jak w przypadku algorytmów wykorzystywanych w asystencie ChatGPT, może rewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z danych w przemyśle, wprowadzając innowacje i tworząc nowe perspektywy dla rozwoju.
Firma ABB razem z koncernem Microsoft pracują nad wdrożeniem nowej platformy dla przemysłu, która łączy w sobie wspomniane, dwa rodzaje sztucznej inteligencji. Technologia usprawni zarówno zbieranie, weryfikację i analizę danych, jak i zautomatyzuje na ich podstawie proces wnioskowania. By tego dokonać, ABB zintegruje cyfrową platformę dla przemysłu ABB Ability™ Genix z usługami Azure OpenAI Microsoftu.
Zachęcamy do lektury całego artykułu firmy ABB Polska, opublikowanego w drugim w 2023 roku wydaniu Biuletynu Chemia 4.0, (nr 2/2023). Biuletyn jest częścią autorskiego projektu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego „Chemia 4.0” – platformy łączącej wytwórców, dostawców i odbiorców produktów i usług. Projekt jest odpowiedzią na zmiany i nowe kierunki rozwoju wynikające z wdrażania rozwiązań czwartej rewolucji przemysłowej.
ABB Polska jest Partnerem Strategicznym Projektu Chemia 4.0.
Cała publikacja dostępna jest do pobrania pod adresem: Biuletyn Chemia 4.0 – PIPC – Polska Izba Przemysłu Chemicznego