Segmentowy system zarządzania bezpieczeństwem pracy w Grupie ORLEN
Bezpieczeństwo pracy staje się istotnym elementem prowadzenia biznesu. Wzrasta świadomość wśród firm, iż bycie postrzeganym, jako bezpieczny pracodawca lub partner biznesowy po prostu się opłaca. Trend ten wspiera koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), a także realizacja celów zrównoważonego rozwój (ESG), dla których ważna jest dbałość o bezpieczeństwo pracowników. W celu sprostania tym potrzebom w firmach powstają strategie i projektowane są nowe kierunki rozwoju dla obszarów bezpieczeństwa pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2023 roku w Grupie ORLEN wdrożono kompleksowe podejście do zarządzania obszarem bezpieczeństwa pracy poprzez wprowadzenie „Polityki segmentowego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, bezpieczeństwem pożarowym oraz bezpieczeństwem składowania i przewozu towarów niebezpiecznych”.
Wprowadzenie segmentowego systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy ma na celu inicjowanie, kreowanie i monitorowanie działań zmierzających do ujednolicenia stosowanych przez spółki rozwiązań w ramach własnych systemów oraz ich ciągłego doskonalenia. W ramach zarządzania wyróżnia się dwie skale prowadzenia procesów:
- na poziomie spółki – czyli za określenie zasad i sposobu realizacji wytycznych odpowiadają indywidualnie spółki,
- na poziomie korporacyjnym – czyli globalnym, wymagania, procesy i inicjatywy są określone oraz koordynowane centralnie przez Biuro Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ORLEN S.A.
Celem wdrożenia powyższego dokumentu jest zapewnienie jednolitych standardów bezpieczeństwa pracy pracowników i procesów operacyjnych wewnątrz Grupy ORLEN oraz wzmocnienie współpracy i zwiększenie efektywności wymiany informacji w obszarze bezpieczeństwa pracy pomiędzy ORLENEM, a spółkami wchodzącymi w skład Grupy ORLEN. Do składowych systemu zalicza się:
- Standardy Bezpieczeństwa – to jednolite wymagania ramowe stanowiące najwyższe funkcjonujące standardy bezpieczeństwa, zidentyfikowane w branży paliwowo-energetycznej.
- Standardy Techniczne – stanowią jednolite wymagania operacyjne powiązane ze Standardami Bezpieczeństwa, jednak odnoszące się do poziomu wymagań dotyczących stosowanych praktyk operacyjnych.
- Kierunki rozwoju obszaru bezpieczeństwa osobistego i procesowego GK ORLEN – stanowią strategię działań, planowanych przedsięwzięć, inicjatyw, idei i koncepcji doskonalących oraz rozwojowych dla spółek. Są one określane dla Grupy ORLEN we współpracy z przedstawicielami spółek na okres 5 lat. Operacjonalizacja i raportowanie realizacji Kierunków prowadzone są w dedykowanej aplikacji internetowej.
Poza ustandaryzowanym podejściem do zarządzania systemem podstawą jego funkcjonowania jest wielowątkowa komunikacja prowadzona w dwóch kierunkach. Od spółek do Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ORLEN S.A. i odwrotnie. W ramach systemu funkcjonują dedykowane skrzynki funkcyjne oraz aplikacje internetowe. Priorytetową informacją przekazywaną przez spółki są dane o zaistniałych zdarzeniach wypadkowych i awaryjnych. W tym celu stworzono specjalny standard informujący spółki o sposobie powiadamiania o zdarzeniach z obszaru bezpieczeństwa osobistego, pożarowego i przewozu towarów niebezpiecznych w Grupie ORLEN. Dedykowanym narzędziem do powiadamiania są tzw. alerty bezpieczeństwa. Spółki przekazują alerty bezpieczeństwa na dedykowaną skrzynkę funkcyjną po każdym zdarzeniu, które nosiło znamiona wypadku przy pracy bądź spełniało definicję pożaru czy zdarzenia związanego z przewozem towarów niebezpiecznych. Następnie alerty są przekazywane do spółek Grupy ORLEN. Takie podejście pozwala na szybkie podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie wystąpieniu analogicznego zdarzenia w innych lokalizacjach Grupy ORLEN.
Drugim etapem tych działań jest analiza zdarzenia zarówno na poziomie danej spółki jak i korporacyjnym. Do tego celu służy narzędzie Safety Meeting. Podczas specjalnych spotkań analizowane są zdarzenia wypadkowe, awaryjne i pożary mające znaczenie dla obszaru działalności Grupy ORLEN. Obejmują one identyfikowanie przyczyn zdarzeń, zbieranie informacji o ich skutkach, a także podjętych działaniach zaradczych. Oceniany jest potencjał powtórnego wystąpienia zdarzenia w innej spółce. Celem inicjatywy jest również wyciągnięcie wniosków oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości. Wszelkie informacje dotyczące pracy zespołu Safety Meeting zbierane są w wewnętrznej bazie danych Biura BHP w spółce ORLEN.
Ponadto po każdym zdarzeniu wypadkowym, które zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy sporządzana jest przez spółkę pogłębiona analiza powypadkowa, którą ma ona obowiązek przesłać na dedykowaną skrzynkę w ciągu 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia wypadkowego. W ramach standardu bezpieczeństwa Grupy ORLEN określony został wzór pogłębionej analizy powypadkowej. Analiza jest połączeniem metody „4 razy, dlaczego” oraz „Metody TOL”. Metoda „4 razy dlaczego” jest wersją uproszczoną „5Why”, która służy do rozwiązywania różnych problemów w organizacji. Metoda TOL dzieli przyczyny wypadku na trzy grupy: techniczne, organizacyjne oraz ludzkie. Często przeprowadzając analizę, jako listę kontrolną, wykorzystuje się klasyfikację przyczyn wypadków przy pracy, która jest zamieszczona w „Statystycznej Karcie Wypadku Z-KW”. Powyższe metody zostały wybrane z uwagi na łatwości ich zastosowania. Ideą jest, aby w opracowywaniu i analizie wypadków przy pracy uczestniczył kierownik komórki organizacyjnej oraz poszkodowany, który uległ wypadkowi, jeśli ma taką możliwość.
W ramach funkcjonowania systemu prowadzona jest również sprawozdawczość danych i KPI obszaru bezpieczeństwa pracy w Grupie ORLEN. Spółki raportują cyklicznie dane na podstawie, których sporządzane są raporty dedykowane docelowym grupom odbiorów, od kadry kierowniczej i zarządów spółek po służbę bhp Grupy ORLEN oraz pozostałych pracowników. Kluczowym KPI jest wskaźnik wypadkowości TRR Grupy ORLEN. Jest to liczba wypadków przy pracy pracowników oraz kontraktorów, dla których odnotowano absencję chorobową w danym okresie podzielona przez liczbę roboczogodzin przepracowanych przez pracowników oraz kontraktorów w tym okresie i pomnożona przez 1 000 000. Wskaźnik liczony jest analogicznie również dla pracowników własnych spółki jak i oddzielnie dla kontraktorów.
Cały artykuł dotyczący zarządzania systemem bezpieczeństwa pracy w Grupie ORLEN, opracowany przez Partnera Strategicznego Programu Bezpieczna Chemia – ORLEN S.A., znajduje się w Raporcie PIPC “Bezpieczna i Cyfrowa Chemia”.
Pobierz Raport: https://pipc.org.pl/nowa-publikacja-pipc-juz-dostepna-pobierz-raport-cyfrowa-i-bezpieczna-chemia/