W meandrach niestabilnych czasów

 W meandrach niestabilnych czasów

Zapraszamy do lektury artykułu dr. inż. Tomasza Zielińskiego, Prezesa Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Aleksandry Sutryk, Specjalistki w Pionie Rzecznictwa i Legislacji PIPC pt. “W meandrach niestabilnych czasów”. Tekst ukazał się na łamach dwutygodnika Namiary na Morze i Handel (nr 23/2023). 

Przemysł chemiczny w Polsce, będący jednym z filarów krajowej gospodarki, wykazuje się zdumiewającą wytrwałością i potencjałem rozwojowym, pomimo globalnych przeciwności. Jednym z głównych wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, było przerwanie łańcuchów dostaw już wcześniej nadwyrężonych przez pandemię COVID-19. Sektor chemiczny, który przyczynia się prawie do 20% produkcji sprzedanej polskiego przemysłu, odgrywa kluczową rolę nie tylko w kontekście ekonomicznym, lecz także społecznym, zapewniając stabilne zatrudnienie dla ponad 343 tys. osób – co stanowi trzeci co do wielkości sektor przemysłu w Polsce pod względem zatrudnienia. Mimo na­ potykanych wyzwań, takich jak zmieniające się regulacje, globalne napięcia polityczne oraz presja środowiskowa, branża ta wykazuje niezwykłą zdolność do adaptacji i rozwoju. Świadczy o tym także ilość środków finansowych przeznaczonych na inwestycje, które w 2022 r. sięgnęły ponad 21 mld zł. Należy podkreślić, że polski przemysł chemiczny zdołał poradzić sobie z tymi wyzwaniami. To właśnie te cechy świadczą o jego pozycji motoru napędowego gospodarki, stojącego na czele innowacji i rozwoju przemysłowego Polski.

Zachęcamy do czytania! Cały artykuł dostępny jest na łamach dwutygodnika Namiary na Morze i Handel: Namiary na Morze i Handel nr 23/2023 | Namiary na Morze i Handel. 

Posty pokrewne