Wywiad z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu PIPC, w programie TVP World

 Wywiad z dr. inż. Tomaszem Zielińskim, Prezesem Zarządu PIPC, w programie TVP World

Dr inż. Tomasz Zieliński udzielił wywiadu telewizji TVP World w ramach programu „Polish Chemical Industry: Innovation&Sustainability”, w którym opowiedział o sytuacji polskiego przemysłu chemicznego. Jaka jest rola przemysłu chemicznego w polskiej gospodarce? Jak się zmienia, jak wpływają na niego aktualne wyzwania związane z troską o środowisko? Zapraszamy do przeczytania skrótu rozmowy z Prezesem Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz obejrzenia całego materiału!

Chemia jest wszędzie

Przemysł chemiczny obecny jest w codziennym życiu każdego z nas. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądałby przemysł bez sektora chemicznego. Wiele komponentów w narzędziach, których używamy, jest wytworem przemysłu chemicznego. Polski przemysł chemiczny jest ogromną częścią całego przemysłu w Polsce – stanowi prawie jego 1/5 i wytwarza około 10% PKB Polski. Jest także ogromnym pracodawcą – daje 350 tys. miejsc pracy. Co więcej – wiele innych sektorów bazuje na przemyśle chemicznym. Ubrania, jedzenie, leki, plastik, rury, elektronika, baterie i wiele innych przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie naszą codzienność, jest wytwarzanych dzięki chemii – wskazał dr inż. Tomasz Zieliński.

Wyzwania teraźniejszości i przyszłości

Przemysł chemiczny opiera się na dwóch surowcach: ropie naftowej i gazie. Kiedy jednak myślimy o przyszłości, konieczna wydaje się zmiana się charakteru także tej gałęzi gospodarki. Ze względu na walkę o środowisko i ograniczenie skutków zmian klimatu, także przemysł chemiczny przekształca zużycie paliw kopalnych na rzecz zielonych źródeł. Spółka ORLEN jest przykładem tego, w jaki sposób przemysł chemiczny patrząc na przyszłość kształtuje swoją strategię, inwestując w nowe technologie czy zielone źródła energii i starając się ograniczyć emisyjność. Ograniczenie wpływu na środowisko sektora petrochemicznego pozytywnie będzie oddziaływać także na gałęzie gospodarki, które się na nim opierają. Przemysł chemiczny zdaje sobie sprawę z wyzwań, przed którymi stoi i buduje swoją strategię tak, by tym wyzwaniom sprostać – mówił na antenie TVP World Prezes Zarządu PIPC.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału, który znajduje się na kanale Youtube TVP World.

Posty pokrewne