Wyzwania polskiego rynku nawozowego – spotkanie PIPC i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 Wyzwania polskiego rynku nawozowego – spotkanie PIPC i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. MRiRW

7 sierpnia 2024 r. odbyło się spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim, a także wiceministrami Michałem Kołodziejczakiem i Adamem Nowakiem. W spotkaniu brali udział przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, w składzie: dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu i Szymon Domagalski, Radca ds. Regulacji, a także przedstawiciele firm z branży chemicznej zrzeszonych w PIPC.

Podczas wizyty w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiono sytuację rynku nawozowego w Polsce. Branża chemiczna alarmowała, że kontynuacja i wzrost ich importu może doprowadzić do zaprzestania produkcji własnej oraz skutkować wzrostem cen nawozów.

W sezonie 2022/2023 wzrost importu nawozów z Rosji i Białorusi spowodował, że udział importu dla nawozów azotowych przekroczył 56% udziału w całości rynku. Dynamiczne zmiany w strukturze importu nawozów pokazują, że udział tych dwóch krajów znacznie wzrósł od 2022 r., kiedy wynosił 37% i obecnie stanowi 63% całości importu z krajów trzecich. Dalsza tendencja wzrostowa może doprowadzić do wyparcia z rynku polskich producentów oraz wzrostu cen nawozów.

W związku z licznymi wyzwaniami, jakie stoją przed branżą chemiczną, Polska Izba Przemysłu Chemicznego przygotowała Manifest Polskiej Chemii, który jest zbiorem licznych postulatów polskiego przemysłu chemicznego. Jednym z jego filarów jest Ochrona Rynku. W ramach jego proponujemy m.in. rewizję i rozszerzenie zakresu ceł  antydumpingowych, środków antysubsydyjnych, wzmocnienie nadzoru celnego, usprawnienie systemu monitorowania rynku, zwiększenie kontroli w zakresie spełniania norm jakości i bezpieczeństwa surowców i produktów importowanych spoza UE, a także rozszerzenie sankcji oraz wzmocnienie ich kontroli i egzekwowania. Są to kwestie istotne szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest wprowadzanie różnych mechanizmów ochrony rynku, ale proponujemy wszelkie rozwiązania, które mogą realnie posłużyć do ochrony Polskiej Chemii – skomentował dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu PIPC.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego aktywnie podejmuje dialog z przedstawicielami zarówno administracji krajowej, jak i unijnej oraz innymi interesariuszami, dostarczając cennych informacji i rekomendacji dot. wyzwań i postulatów branży chemicznej.

Podczas spotkania Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o nawozach i nawożeniu. Minister Siekierski podkreślił, że „istotne jest ustalenie najważniejszych zadań resortu rolnictwa, ponieważ sektor produkcji nawozów leży w kompetencjach wielu resortów”. Zachęcił jednocześnie do dyskusji o problemach branży oraz zgłaszania przez nią postulatów dotyczących rynku nawozowego. Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak podkreślił, jak ważne jest uwzględnienie sytuacji rolników przy rozwiązywaniu problemów związanych z sektorem nawozowym, zwracając uwagę na drastyczny wzrost cen, który dotknął rolników. Zasygnalizował również trudności, jakie napotykają oni w dostępie do krajowych nawozów. Podsekretarz stanu Adam Nowak również poruszył ten temat, wskazując na wysokie koszty stosowania nawozów dla rolników. Zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez łatwy dostęp do nawozów dla rolników.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wraz z Członkami Izby będzie kontynuować współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przeciwdziałania uzależnieniu Polski od dostaw nawozów z Rosji i Białorusi.

Posty pokrewne