Z raportu Cefic: Przed nami poważna recesja

 Z raportu Cefic: Przed nami poważna recesja

Prezentujemy wybrane wnioski z raportu Cefic odnośnie wpływu COVID-19 na sytuację przemysłu chemicznego w I kwartale 2020 r.

Recesja gospodarcza w I kwartale 2020 r. była znacznie silniejsza niż oczekiwano. Ożywienie przemysłu chemicznego w UE, które obserwowaliśmy w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r., zostało poważnie wyhamowane w marcu (spadek o 3,2% w porównaniu do lutego 2020 r.). Oczywiście jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić całkowity wpływ pandemii na sektor chemiczny w UE: pomimo, że w I kwartale 2020 r. nie zaobserwowano bezpośredniego i natychmiastowego wpływu na działalność w sektorze chemicznym w Europie, wiele firm spodziewa się bardziej widocznych oznak w drugim kwartale 2020 r., a potencjalnie nawet dłużej.

slajd1

Klimat biznesowy w branży chemicznej w UE uległ znacznemu pogorszeniu w marcu i ta negatywna tendencja utrzymała się w kwietniu. Wskazuje to na negatywne nastroje i wysoki poziom niepewności związany z COVID-19. W kwietniu oczekiwania dotyczące produkcji w nadchodzących miesiącach były poniżej poziomów Wielkiej Recesji Finansowej z 2009 r. (styczeń).

slajd2

Możemy również zaobserwować duży spadek oczekiwań dotyczących zatrudnienia w przemyśle chemicznym.

slajd3

Produkcja w sektorze chemicznym w I kwartale 2020 roku była o 0,7% niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Chemikalia były mniej dotknięte niż większość sektorów produkcyjnych: Motoryzacja -15,4%, Przemysł przetwórczy -4,8%,Tekstylia -9,5%.

slajd4

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w pierwszym kwartale 2020 r. jest zbliżone do poziomu z czwartego kwartału 2009 r. Zdolności produkcyjne osiągnęły 76,4%: spadek o 6,5% w stosunku do poziomu z IV kwartału 2019 roku i 7,6% poniżej poziomu z roku poprzedniego.

slajd5

Kryzys w branży chemicznej nie jest jeszcze widoczny w liczbach (I kwartał 2020), ale branża doświadczyła już wielu problemów takich jak:

  • silny spadek popytu
  • ograniczenia w łańcuchu dostaw
  • częściowe “zamykanie” przedsiębiorstw
  • rosnące koszty operacyjne
  • opóźnienia w płatnościach
  • ostry spadek zaufania do biznesu

Niewątpliwie, przed nami poważna recesja w przemyśle chemicznym. Nie znamy tylko odpowiedzi na pytania o to, jak głęboka będzie, jak długo potrwa oraz jak dynamiczna będzie odbudowa.

Posty pokrewne