Advanced Process Control (APC) i Operator Training System (OTS) jako systemy wspierające dążenie do doskonałości operacyjnej

 Advanced Process Control (APC) i Operator Training System (OTS) jako systemy wspierające dążenie do doskonałości operacyjnej

W drodze do maksymalizacji efektywności sterowania procesem chemicznym, także na najbardziej skomplikowanych instalacjach, w spółce ANWIL wdrożono systemy APC. To zaawansowane systemy sterowania wspomagające operatorów instalacji w optymalizowaniu sterowania procesem technologicznym poprzez zwiększenie stabilizacji parametrów procesu i utrzymanie ich w obszarze pracy o największej efektywności.

Jednoczesne oddziaływanie wielu czynników podczas zachodzących procesów chemicznych powoduje, że sterowanie ręczne nie wystarczy, by w pełni zoptymalizować działania i precyzyjnie utrzymać produkcję w zakresie pożądanych wartości. Oczywiście dziś, by skutecznie osiągać wspomniane wartości, możemy sięgnąć po rozwiązania, które dają taką pewność. Stąd wdrożenie APC jest niewątpliwie wartością dodaną, jeżeli chodzi o efektywność prowadzenia procesu produkcyjnego. To także skuteczne narzędzie w działaniach odnoszących się do ciągłego doskonalenia operacyjnego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom maleje częstotliwość występowania zdarzeń takich jak zatrzymanie, rozruch, czy zakłócenie procesu spowodowane usterką techniczną. Obecnie występują one znacznie rzadziej, niż miało to miejsce przed laty. Nie pozostaje to bez znaczenia w przypadku poszukiwania korzyści ekonomicznych czy środowiskowych.

Warto też pamiętać, że dzięki APC coraz więcej parametrów jest w trakcie normalnego ruchu kontrolowanych automatycznie. To wyklucza bezpośredni, manualny udział operatorów. Zatem robotyzacja ma też wpływ – w dłuższej perspektywie czasu – na zmniejszenie możliwości wykonywania przez pracowników obsługujących instalacje pewnych działań, które na co dzień kontrolowane są przez precyzyjne systemy nadzorujące ich pracę.

Stąd pomysł na zastosowanie innego rozwiązania, bezpośrednio dotyczącego i angażującego operatorów. W zakładzie produkcyjnym na ich potrzeby zaimplementowano Operator Training System, czyli tzw. system trenażerów. Na początek znalazły one miejsce na dwóch największych sterowniach zakładu produkcyjnego – amoniaku oraz chlorku winylu. To dzięki nim pracownicy mają możliwość przejścia – bez konsekwencji ewentualnie popełnianych błędów – treningu rutynowych dla operatorów procesów operacji, takich jak zatrzymanie instalacji czy rozruch. Ale korzyści z zastosowania OTS są zdecydowanie większe, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość poradzenia sobie w sytuacjach niestandardowych, czyli w przypadku zaistnienia incydentów bądź sytuacji trudnych do przewidzenia. Szybkość i skuteczność podejmowanych decyzji, radzenie sobie w sytuacjach wysoce stresowych oraz odpowiedzialność za mienie firmy, zdrowie i życie współpracowników to nakładające się na siebie czynniki, z którymi pracownik powinien sobie poradzić. Możliwość testowego udziału w podobnych sytuacji w momencie braku efektów skutkujących realnym zagrożeniem jest wprost bezcenna. Zwłaszcza, że wykorzystane w ANWILU trenażery są zaawansowanymi platformami softwerowymi, dzięki czemu dają możliwość wiarygodnego zamodelowania procesu, w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny dla otoczenia, bez ponoszenia konsekwencji w rzeczywistości.

Podsumowując, OTS jest narzędziem do realizacji zaawansowanego, praktycznego szkolenia operatorów i stanowi rozwiązanie problemu utrzymania wysokich kompetencji operatorów na instalacjach, szczególnie na tych, na których wdrożono zaawansowane systemy wsparcia operatorów APC.  

Jest to doskonały przykład praktycznego łączenia programów dążenia do tzw. operacyjnej doskonałości z jednoczesną troską o utrzymanie jak najwyższej dyspozycji pracowników w profesjonalnym wykonywaniu codziennych obowiązków. Są to działania, do których w ANWILU przykłada się dużą wagę.

Artykuł Partnera Głównego Programu Bezpieczna Chemia – ANWIL S.A.

Posty pokrewne