Branża chemiczna a niestabilność rynku gazu: Jak radzi sobie przemysł w dobie transformacji energetycznej?

Fot. Europejskie Centrum Biznesu.
Przemysł chemiczny potrzebuje stabilnych i przewidywalnych źródeł energii, niezależnie od rodzaju – skomentował dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podczas panelu „Gaz jako podstawowe paliwo przejściowe”, który odbył się w dniach 24-25 lutego 2025 r. w Warszawie w ramach 25. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL.
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, zapytany o to, jak branża chemiczna radzi sobie z obecną sytuacją na rynku gazu w kontekście transformacji energetycznej, podkreślił, że kwestia gazu w branży chemicznej jest bardzo złożona, a odpowiedzi na wyzwania związane z cenami gazu i transformacją energetyczną nie można traktować jednowątkowo. Zauważył, że dla przemysłu chemicznego najważniejsze jest, aby wykorzystywany surowiec, niezależnie od tego, czy jest to gaz ziemny, ropa naftowa czy inny – był stabilny i przewidywalny. Zaznaczył, że od początku 2025 r. rynek gazu ziemnego charakteryzuje się dużą niestabilnością, co mocno wpływa na cały sektor. Branża chemiczna, mimo trudności, stara się adaptować, ale według Prezesa Zielińskiego, „radzenie sobie” w obecnych warunkach nie jest wystarczająco efektywne, ponieważ rynek nie daje możliwości szybkich reakcji ani dywersyfikacji surowców.
Prezes Zarządu PIPC zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie ujawniła ogromne uzależnienie od gazu i problemy związane z przewidywalnością cen oraz dostępnością surowców. W szczególności sektory takie jak produkcja nawozów, które intensywnie wykorzystują gaz, mocno odczuwają zmiany cen. Problem dotyczy także mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które mają mniej elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych, mimo że niektóre z nich starały się przestawić na energię elektryczną. Wzrost cen energii elektrycznej również wpłynął negatywnie na ich działalność.
Ekspert podkreślił też, że branża wciąż czeka na solidny pakiet regulacyjny, który pomoże rozwiązać problemy związane z cenami gazu i energii. Jednym z oczekiwanych dokumentów jest Clean Industrial Deal – ale jak zaznaczył Prezes Zieliński – komunikat Komisji Europejskiej, który pojawił się w zeszłym tygodniu (17.02.2025 – 21.02.2025 – przyp. red.), nie przynosi zbyt wielu konkretów. Zwrócił uwagę, że w przypadku samego gazu komunikat KE podkreśla jedynie konieczność zadbania o tzw. „dobre rynki gazowe” – bez konkretnych wyjaśnień, czym one mogą być.
Mimo że w przekazach reprezentantów największych gospodarek świata pojawiały się propozycje związane m.in. z zamrożeniem górnego pułapu cen gazu, to obecnie temat ten wydaje się nieaktualny. Przemysł chemiczny liczy jednak na to, że KE wprowadzi konkretne rozwiązania w kwestii gazu i jego roli w energetyce.
Prezes Zarządu PIPC podkreślił, że gaz ziemny wciąż jest używany w różnych procesach w branży, ale w kontekście transformacji energetycznej ważne jest to, czy dalej będzie mógł być traktowany w sposób formalny jako surowiec.
Oprócz przedstawiciela PIPC w panelu uczestniczyli także Łukasz Beresiński, Dyrektor Departamentu Analiz Branżowych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Paweł Chałupka, Prezes Zarządu, G.EN. Operator, Krzysztof Ciemiega, Dyrektor Regionu Europy Centralnej Bosch Home Comfort Group, Wojciech Kowalski, Członek Zarządu, Polska Spółka Gazownictwa, Krzysztof Noga, Prezes Zarządu, EWE energia, dr Honorata Nyga – Łukaszewska, adiunkt w SGH w Warszawie, ekspert w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i międzynarodowych rynków energii, Andrzej Sikora, Prezes Zarządu, Instytut Studiów Energetycznych, Bartłomiej Ślusarczyk, Członek Zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny oraz Katarzyna Wolny – Tomczyk, Prezes Zarządu, Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy. Moderatorem był Paweł Grzejszczak, Partner, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.