“Chemia jest naprawdę wszędzie” – Prezes Zarządu PIPC dla Wprost.pl

 “Chemia jest naprawdę wszędzie” – Prezes Zarządu PIPC dla Wprost.pl

Widzimy, że administracja unijna zrozumiała, jak dużo zależy od naszej branży i nie można jej zostawić bez systemowego wsparcia, bo dostarcza ona jednak wiele dóbr, bez których trudno funkcjonować – powiedział w rozmowie z Wprost.pl dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu PIPC.

  • Czasy są trudne. Przemysł chemiczny, który w Polsce jest jednym z podstawowych filarów gospodarki, jest poddany różnym oddziaływaniom związanym z obecną sytuacją – wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i inne zawirowania na rynku światowym.
  • Tego typu zjawiska globalne wpływają na to, jak zachowuje się branża – na gruncie krajowym borykamy się z wieloma problemami, mającymi związek właśnie z wojną.
  • Branża całkiem dobrze poradziła sobie w okresie pandemii i zaraz po niej. Początek tego roku był jeszcze dobry, jednak wybuch wojny wywołał zawirowania zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, w eksporcie i w imporcie.
  • Obserwujemy spadki cen niektórych produktów, dostosowują się one do spadków cen gazu i ropy. Mamy w tej chwili dwa zjawiska – cena ropy, która postępuje cały czas w dół i gazu, który wciąż trzyma się wysoko.
  • Dla dużej puli produktów bazujących na ropie to jest dobry sygnał, jednak trzeba pamiętać, że w obecnych czasach rynki są nieprzewidywalne.

Powyższe fragmenty pochodzą z rozmowy z Wprost.pl

Zachęcamy do lektury całego wywiadu z Prezesem Zarządu PIPC przeprowadzonego przez Wprost.pl 

Posty pokrewne