GRUPA LOTOS S.A. kolejnym Partnerem Głównym Kampanii Polska Chemia

 GRUPA LOTOS S.A. kolejnym Partnerem Głównym Kampanii Polska Chemia

Z radością ogłaszamy, że Grupa LOTOS S.A. kolejny raz została Partnerem Głównym Kampanii Polska Chemia. Warto przypomnieć, że Grupa LOTOS S.A. otrzymała tytuł Ambasadora Polskiej Chemii w roku 2020, za jej wkład w rozwój polskiego sektora chemicznego. Cieszymy się, że współpraca będzie dalej kontynuowana.

LOTOS to polska grupa kapitałowa i zarazem jeden z najnowocześniejszych oraz najbardziej dynamicznie rozwijających się koncernów naftowych w Europie. Działalność firmy ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, jedna z najnowocześniejszych światowych rafinerii, zlokalizowana w Gdańsku, która przerabia surowiec przede wszystkim na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. Koncern, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego spedytora kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

W ramach realizowanej do 2022 r. strategii koncern dąży do uzyskania pozycji lidera w obszarze paliw nowej generacji. LOTOS inwestuje m.in. w wodór określany mianem paliwa przyszłości. Koncern szuka nowych szans biznesowych w tym obszarze. Przykładem jest podpisany w listopadzie 2019 r. list intencyjny w zakresie współpracy intensyfikującej prace nad rozwojem technologii wykorzystania wodoru w transporcie samochodowym podpisany z Toyota Motor Poland. Spółka podpisała też listy intencyjne z lokalnymi samorządami: Gdynią, Tczewem i Wejherowem, na dostawy wodoru dla miejskich autobusów. Równolegle Grupa LOTOS realizuje projektu Pure H2. Zakłada on budowę instalacji do oczyszczania i dystrybucji wodoru oraz 2 punktów tankowania tego paliwa (w Gdańsku i Warszawie). Inwestycja o wartości niemal 10 mln euro zyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

W drugim kwartale 2020 r. zakończono studium wykonalności projektu budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym. Grupa LOTOS korzysta z chmur obliczeniowych, optymalizując procesy oraz zwiększając efektywność. Wspólnie z firmą Microsoft, przy wsparciu polskiego rządu, pomorski koncern włączył się w cyfrową transformację kraju. LOTOS przez wielu uważany jest za jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce i reprezentanta przemysłu 4.0.

W planach są kolejne modernizacje gdańskiej rafinerii. Trwają prace nad budową kolejowego nalewaka bramowego oraz hydrocrackingowego bloku olejowego. W tym roku zakończono projekt związany z budową infrastruktury do efektywnej rafinacji o nazwie EFRA. Instalacje pomyślnie przeszły wszystkie testy i pomagają zoptymalizować produkcję wysokiej jakości paliw. Koszt tej inwestycji to 2,3 mld zł.

Posty pokrewne