„Konkurencyjność branży chemicznej jest dziś drastycznie słaba” – komentarz Prezesa Zarządu PIPC nt. raportu Draghiego w Biznes24

 „Konkurencyjność branży chemicznej jest dziś drastycznie słaba” – komentarz Prezesa Zarządu PIPC nt. raportu Draghiego w Biznes24

Źródło: BIZNES24

27 września 2024 r. Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, dr inż. Tomasz Zieliński, w rozmowie na żywo z red. Romanem Młodkowskim, w telewizji Biznes24 przedstawił perspektywę branży chemicznej w kontekście wniosków zawartych w raporcie byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego. Raport obejmuje szereg opinii nt. spadku konkurencyjności europejskiego przemysłu oraz propozycje przeciwdziałania jej pogłębieniu.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego jako jedna z pierwszych organizacji branżowych postanowiła skomentować raport Mario Draghiego, który diagnozuje stan konkurencyjności europejskiego przemysłu. Eksperci liczą, że dalsze polityki unijne będą kształtowane w oparciu o wnioski zawarte w raporcie. Komentarz Ekspertów Izby znajduje się tutaj.

Luka inwestycyjna – Europa kontra świat

Zapytany w programie Biznes24 o kapitał rozwojowy w branży chemicznej Prezes Zieliński zwrócił uwagę na poważną lukę inwestycyjną, która występuje między Europą a resztą świata. Chiny, jako główny konkurent, znacznie wyprzedziły Europę w rozwoju przemysłowym. Z perspektywy globalnej, udział chemii europejskiej w światowym rynku zmniejszył się dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Prezes Zarządu PIPC podkreślił, że europejski przemysł chemiczny stracił swoją konkurencyjność i obecnie stoi przed wyzwaniem jej odbudowy.

W raporcie, jako sposób poprawy sytuacji Draghi wskazuje m.in. na nowe sposoby finansowania inwestycji, jednak jak zaznaczył dr inż. Tomasz Zieliński, aby polskie i europejskie firmy mogły skutecznie konkurować z globalnymi gigantami, takimi jak Chiny czy Stany Zjednoczone, konieczne jest zabezpieczenie rynku wspólnotowego.

Prezes Zarządu PIPC podkreślił, że zarówno ochrona rynku, jak i inwestycje w nowe rozwiązania mają kluczowe znaczenie w odbudowie konkurencyjności. Jednak koszty energii, regulacji oraz wymagania klimatyczne generują wysokie obciążenia, które utrudniają rozwój branży chemicznej, a to przekłada się zarówno na trudności w utrzymaniu konkurencyjności, jak i funkcjonowaniu innych sektorów gospodarki.

Innowacje i uproszczenie regulacji kluczem do rozwoju branży chemicznej

Prezes Zieliński wyraził nadzieję, że innowacje, nowe technologie i produkty, szczególnie te związane z gospodarką obiegu zamkniętego oraz zrównoważoną chemią, będą wspierane przez uproszczenia regulacyjne oraz mechanizmy, które docelowo przyczynią się do obniżenia kosztów energii. Obecne regulacje, takie jak system handlu emisjami (ETS) oraz cele dekarbonizacyjne, choć ważne, wiążą się z ogromnymi kosztami, szczególnie dla energochłonnych sektorów, takich jak chemia.

Prezes Zieliński zaznaczył również, że w raporcie Draghiego pojawiają się sugestie dotyczące poprawy dostępu do surowców energetycznych, takich jak gaz ziemny. Usprawnienia w zakresie nabywania gazu i budowy wspólnego rynku energetycznego dla Europy mogłyby znacząco poprawić konkurencyjność europejskiego przemysłu. Nowe strategiczne dokumenty KE, takie jak Clean Industrial Deal, Circular Economy Act czy pakiet dla przemysłu chemicznego, mają być częścią unijnej polityki przemysłowej, która ma zostać opublikowana na początku 2025 r.

Polska Chemia odpowiada

Dr inż. Tomasz Zieliński przypomniał również, że Polska Izba Przemysłu Chemicznego już wcześniej podjęła kroki, by zwrócić uwagę na problemy branży chemicznej w Polsce i Europie. Manifest Polskiej Chemii, opublikowany przez PIPC, skierowany zarówno do administracji krajowej, jak i unijnej, podkreśla potrzebę pilnych działań, które wspomogą rozwój Polskiej Chemii. Izba zamierza aktywnie działać na rzecz wprowadzenia tych zmian, współpracując z organami publicznymi. Postulaty opracowane w ramach Manifestu Polskiej Chemii zostały skonsultowane z Członkami PIPC i już teraz prezentowane są na spotkaniach z przedstawicielami administracji. Te działanie będą kontynuowane zarówno w kolejnych tygodniach, jak i w czasie prezydencji Polski w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.

Posty pokrewne