O digitalizacji, która ma służyć człowiekowi – rozmowa z Piotrem Kapuścińskim, Wiceprezesem CIECH Soda Polska S.A.
– Technologia ma służyć ludziom, pomagać im, usprawniać ich pracę, nie ich zastępować – mówi Piotr Kapuściński, Wiceprezes CIECH Soda Polska. Zachęcamy do przeczytania fragmentów wywiadu, który ukazał się w ostatnim wydaniu Biuletynu Chemia 4.0. W rozmowie z Marcinem Przygudzkim Koordynatorem Pionu Projektów i Komunikacji, Senior Ekspertem, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, opowiedział m.in. o roli człowieka w digitalizacji przemysłu oraz o wyzwaniach kadrowych z tym związanych.
- Dla Grupy CIECH, jako międzynarodowej grupy chemicznej, digitalizacja oraz wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w celu zwiększenia efektywności to jedne z podstawowych elementów strategii.
- Idea Przemysłu 4.0 to m.in. kolejny krok automatyzacji naszych zakładów. Można powiedzieć, że – jako CIECH – dążąc do dekarbonizacji, stawiamy na digitalizację. To dwa nieodłączne i nierozłączne elementy skutecznej transformacji.
- W naszej strategii biznesowej na lata 2022–2024 – w aspekcie „cyfrowym” – stawiamy m.in. na maksymalizację wykorzystania rozwiązań chmurowych i wirtualizację systemów produkcyjnych.
- W Grupie CIECH mamy świadomość, że chcąc być innowacyjnym przedsiębiorstwem i móc budować stabilną przyszłość, musimy się ciągle rozwijać i iść do przodu. Dlatego aktywnie poszukujemy sposobów na doskonalenie naszych procesów, metod pracy i kompetencji. A w tym pomagają nam nowoczesne narzędzia i technologie cyfrowe.
- W CIECH przywiązujemy również wielką wagę do kwestii bezpieczeństwa naszych pracowników. Tu także rola cyfrowych rozwiązań jest kluczowa – wykorzystujemy najnowsze technologie np. monitorowania zakładowych instalacji, które będą wspierały realizację naszego celu „zero wypadków”.
- Wyzwaniem jest również zmieniająca się rola pracowników, którzy dotychczas podejmowali kluczowe decyzje i koordynowali proces produkcji. Teraz będą musieli wykształcić nowe umiejętności, pozostając sami w roli niejako nadzorców.
Piotr Kapuściński opowiedział także o przykładach zastosowania na szeroką skalę digitalizacji w Grupie CIECH, m.in. o: APC (Advanced Process Control) systemie monitorowania produkcji w czasie rzeczywistym, opracowanym przez Honeywell, Cyfrowym Bliźniaku (Digital Twin), zastosowanym do symulacji procesów, a także wdrażaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Zachęcamy do zapoznania się z całym wywiadem opublikowanym na łamach Biuletynu Projektu Chemia 4.0 (nr 1/2023).