VIII Kongres Polska Chemia odbędzie się 16 czerwca 2021 r. – #CHEMIA(DLA)PRZYSZŁOŚCI!

 VIII Kongres Polska Chemia odbędzie się 16 czerwca 2021  r. – #CHEMIA(DLA)PRZYSZŁOŚCI!

16 czerwca 2021 r. #Chemia(dla)przyszłości stanie się teraźniejszością!

Największe wydarzenie polskiego przemysłu ponownie w formule TV online! Cały europejski przemysł żyje dwoma hasłami – Europejskim Zielonym Ładem i pandemią COVID-19. Wyzwania, które są przed nami, przestały być mglistą wizją, stając się zadaniem „na wczoraj”, i albo zdamy sobie z tego sprawę, albo już dziś możemy powoli zamykać nasz krajowy przemysł. Uczestnicy tegorocznego VIII Kongresu Polska Chemia, organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, zmierzą się z potężnymi zagadnieniami. Najwyższy czas odpowiedzieć na pytania o przyszłość chemii, jej realną rolę w otaczającym świecie i tym, którą ze ścieżek wybrać, by z transformacji, w której jest obecnie cała Europa, wyjść z tarczą, a nie na tarczy.

Jaka będzie przyszłość chemii? Czy zielone trendy zwiastują zmierzch sektora chemicznego? Jaka ma być chemia przyszłości i jakie jest jej znaczenie w zielonej transformacji? W co inwestować? Wodór czy OZE? GOZ a może recykling chemiczny? Wirtualne systemy dające realne bezpieczeństwo? Digitalizacja, optymalizacja=monetyzacja? Czy istnieje (naprawdę) przyjazny środowisku transport? To tylko nieliczne z pytań, które padną już 16 czerwca 2021 r. w nowoczesnym studio telewizyjnym, skąd wyemitowany zostanie całodzienny program biznesowo-branżowy.

Program tegorocznego Kongresu – podobnie jak jego poprzednich edycji – jest bardzo zróżnicowany. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, po raz kolejny udowadnia, że chemia jest tematem, który powinien interesować nas wszystkich – chociażby dlatego, że każdy z nas korzysta z jej najlepszych rozwiązań, często nawet nieświadomie.

– Przestajemy już mówić o rozwiązaniach przyszłości, to już nie są mgliste wizje. Rozmowy o „ktoś, kiedyś w przyszłości” bądź „dążymy do za dwadzieścia lat” przechodzą do przeszłości. Dzisiaj mówimy o rozwiązaniach, które chemia już tworzy. Tworzy, a my wszyscy, korzystamy z nich pełnymi garściami, często odruchowo, nie zastanawiając się, skąd dane produkty pochodzą. Nie mówimy już o odległych wizjach. Mówimy o tu i teraz. Przyszłość nie zaczyna się dzisiaj, ona zaczęła się wczoraj i my mamy taką świadomość – stąd hasło przewodnie tegorocznego Kongresu #chemia(dla)przyszłości – mówi dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, organizatora VIII edycji Kongresu Polska Chemia.

Bez chemii nie ma przyszłości. Nie ma rozwoju technologicznego, ochrony środowiska naturalnego, rozwoju medycyny, nowych odkryć naukowych, zmiany naszych przyzwyczajeń konsumenckich. Nowoczesny, przyjazny, zielony świat nie będzie istniał bez chemii. Brzmi przewrotnie? Być może, ale już niejednokrotnie pokazaliśmy, że wiemy, co robimy i o czym mówimy. Potwierdzenie tego widać także w tegorocznym zakresie tematycznym i pytaniach, na które odpowiadać będą zaproszeni do debaty eksperci, ludzie nauki, politycy, prezesi i członkowie zarządów największych przedsiębiorstw sektora chemicznego. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, zostało podzielone na trzy bloki – Zielona Transformacja, Bezpieczeństwo i Konkurencyjność Polskiej Chemii oraz Rozwój i Postęp Cywilizacyjny. Wśród obszarów tematycznych pojawią się m.in. takie kwestie, jak strategiczność i konkurencyjność sektora, rewolucja wodorowa, monetyzacja GOZ-u, zrównoważoność produktów chemicznych, zielony transport, cały obszar bezpieczeństwa, w tym żywnościowe, jak również chemia 4.0.Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów dotyczących #chemia(dla)przyszłości będzie jednak Green Deal.

– Chemikalia są niezbędne do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Procesy i produkty chemiczne są obecne w każdym możliwym do wyobrażenia ekosystemie przemysłowym w dzisiejszej Europie. To sprawia, że chemia jest kluczowa do przejścia zielonej transformacji. Chemia tworzy dziś podstawowe elementy potrzebne do budowy paneli słonecznych, baterii elektrycznych, turbin wiatrowych czy produkuje różne odcienie wodoru. Chemia naprawdę zaspokaja podstawowe codzienne potrzeby każdego społeczeństwa– od odzieży, przez leki i pożywienie, a na sferze telecom i IT kończąc. Niestety konsumenci bardzo łatwo zapominają o „jasnej” stronie chemii, a przemysł za rzadko to przypomina. Przeszło rok życia w pandemii COVID-19 pokazał dobitnie, jak kluczową rolę odgrywa sektor chemiczny w produkcji podstawowych produktów niezbędnych do przetrwania tego niespotykanego kryzysu zdrowia publicznego. Procesy i produkty chemiczne czynią nas ważnym graczem w ożywieniu gospodarczym po COVID-19. To jest też dobry moment, żeby unaocznić naszą rolę w gospodarce – nie tylko na podstawie liczb, lecz przede wszystkim w praktyce, pokazując na bardzo konkretnych przykładach, że nie byłoby nowoczesnego świata bez chemii – opisuje dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Wśród najważniejszych obszarów i pytań, które padną 16 czerwca 2021 r. na wydarzeniu PIPC znajdą się:

1. STRATEGICZNI CZY NIEZBĘDNI

Jaką rolę odgrywa Polska Chemia – sektor, który tworzy ponad 320 tys. miejsc pracy, ma prawie 20% udziału w przemyśle i dostarcza produkty ratujące ludzkie zdrowie i życie w czasie pandemii COVID-19? Czy branża chemiczna potrzebuje formalnego uznania za strategiczną czy, nie zważając na „tytuły”, nadal ma brać na siebie ogromną odpowiedzialność za przyszłość krajowej gospodarki? Co jest ważniejsze dla naszej przyszłości?

2. ZIELONA TRANSFORMACJA PRZEMYSŁU (CHEMICZNEGO)

Jaka jest prawdziwa rola przemysłu chemicznego w skutecznym przejściu Europy przez zieloną transformację? Czy możliwe jest pogodzenie ambitnych celów EZŁ z codziennym funkcjonowaniem przemysłu chemicznego? Stoimy przed największym, od czasów Planu Marshalla, planem odbudowy i przebudowy europejskiego przemysłu. Czy to ostatni moment, by zrozumieć rolę, jaką chemia odgrywa? I wziąć odpowiedzialność za własny rozwój? Jaką rolę w transformacji powinna odgrywać administracja?

3. INWESTYCJE – ODWAGA BIZNESOWA CZY BEZPIECZNE ROZWIĄZANIA

W co inwestować w niepewnych czasach, w których teraz funkcjonujemy? Czy podążać za zielonymi trendami czy inwestować w rozwiązania, które dotychczas dawały wysokie stopy zwrotu? Czy rozwój w kierunkach opłacanych musi wykluczać się w przypadku chemii z kierunkami eko? Skąd pozyskiwać dodatkowe finansowanie?

4. GOSPODARKA WODOROWA

Czy wodór to najważniejsze „H” w alfabecie krajowej gospodarki czy (tylko) kolejny tymczasowy trend? Czy potężne inwestycje w najbardziej rozpowszechniony we wszechświecie pierwiastek chemiczny i zarazem najczystsze paliwo świata naprawdę mają głęboki sens środowiskowy i biznesowy? Czy przemysł może i powinien inwestować w tak (u)lotną substancję? Jaką rolę Polska, trzeci europejski producent wodoru, powinna odegrać w zmianie postrzegania alternatywnych źródeł energii?

5. GOZ – JAK IDEE PRZEKUĆ W BIZNES

Czy kilka lat po ogłoszeniu europejskich założeń nowego modelu gospodarczego jesteśmy gotowi na jego realne wprowadzenie? Co zmieniło się w podejściu naszych partnerów biznesowych? Czemu administracja i część odbiorców nadal obawia się recyklingu chemicznego? Jak przekuć unijne strategie na realne zyski?

6. CZYSTY TRANSPORT

Niskoemisyjny transport – kolejny trend konsumencki czy jedyna droga TSL (transport-spedycja-logistyka) do uniknięcia potężnych kosztów środowiskowych? Jak rozwiązania, które nadal są dopracowywane w sferze B2C i bywają zawodne, przełożyć na konkurencyjne i bezawaryjne B2B? Czy stać nas na utrzymanie dotychczasowych rozwiązań?

7. ZRÓWNOWAŻONA CHEMIA

Czy przemysł, który jest elementem krytycznym do osiągnięcia zeroemisyjnych celów w niecałe trzy dekady, może być jeszcze bardziej zrównoważony? Jak mamy konkurować biznesowo z resztą świata, skoro tylko my – Europejczycy, jesteśmy obciążani coraz większymi kosztami i ograniczani coraz bardziej restrykcyjnymi regulacjami? Jak walczyć z mitami i czarnym PR-em, który sprawia, że chemia nie jest postrzegana jako jeden z najbardziej doregulowanych, innowacyjnych sektorów, bez których nie byłoby rozwoju całego społeczeństwa?

8. 4.0 – NASZA TERAŹNIEJSZOŚĆ

Jak technologie przyszłości przekładają się na codzienne funkcjonowanie? Bezpieczeństwo, optymalizacja procesów, a może wygoda są największymi wartościami, które będziemy czerpać z przeniesienia biznesu w świat czwartej rewolucji przemysłowej? Jak ostatnie kilkanaście miesięcy zmieniło nasze podejście i znaczenie rozwiązań chmurowych? Czy nauczymy się korzystać z ich potencjału w pełni?

Zeszłoroczny rozmach Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i sukces wirtualnego Kongresu, którego treści dotarły do przeszło 1 000 000 użytkowników, pozwalają oczekiwać – że w tym roku będzie równie interesująco! Będziemy na bieżąco informować Państwa o szczegółach agendy.

Więcej szczegółów oraz bezpłatna rejestracja na VIII Kongres Polska Chemia: http://www.kongrespolskachemia.pl.

aaa

Posty pokrewne